Katolicky založený samorost chtěl ve zlaté kapličce zůstat navždy

Muž s velice složitou povahou, humánně a katolicky založený samorost, přesto velký šprýmař, tak to byl Josef Kemr (†72), údajný přímý potomek nejslavnějšího rytce císaře Rudolfa II. Aegidiuse Sadelera.

Každoročně během divadelních prázdnin měli herci Národního divadla povinnost přijmout svůj socialistický závazek. Josef Kemr si ve své době vzal za své péči o kapličky u silnice v okolí Plané nad Lužnicí.

Josef Kemr byl nejčastěji obsazován do rolí prostých a obyčejnějších lidí, kterým vtiskával svérázné a prosté herectví, které bylo považováno za geniální hereckou zkratku s úspornými gesty a mimikou s melancholickým nádechem.

Pro první filmovou roli si ho v roce 1937 vybral režisér Václav Bínovec (†84) pro film Lízin let do nebe, kde pronesl svoji první filmovou větu, kterou již nikdy nezapomněl: „Jdou vám šejdrem hodiny.“ Hrál až do posledního dechu a řada snímků měla premiéru až po jeho smrti.

Za svůj život ztvárnil na 400 filmových, televizních, divadelních a rozhlasových rolí. V roce 1993 byl

Zbývá vám 82% článku k dočtení. Nenechte si to ujít!
Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Pokud vám stačí odemknout pouze tento článek, můžete tak učinit okamžitě zasláním jediné SMS.
Letní sleva!
Namísto obvyklých 20 Kč stojí nyní odemknutí článku pouhých 9 Kč! Kód k odemknutí článku, který od nás obratem obdržíte, můžete také zcela zdarma poslat svojí kamarádce a potěšit ji v letních měsících pohodovým čtením. Zašlete SMS ve tvaru "ctu clanek" na číslo 900 10 09. Během chvilky obdržíte číselný kód, kterým článek odemknete.
Cena SMS odeslané na číslo 9001009 je 9 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Infolinka: 602 777 555, www.platmobilem.cz.
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden