Kde zažít venkov netradičně? Ve středních Čechách... Inspirujte se!

Romantika, která vás nadchne, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se unášet kouzelnou atmosférou malebné středočeské krajiny.

Kde najdete ten pravý a nefalšovaný venkov? Stačí se porozhlédnout. Jestli toužíte po zážitcích, vydejte se na středočeské farmy. Na celoročně přístupné Farmě Klínec nedaleko Mníšku pod Brdy se můžete na zkoušku stát farmářem a zjistit, jak to na farmě chodí.

Třeba jak se čerstvě nadojené mléko stane bochánkem sýra anebo jestli je koza chytřejší než ovce. Připravují se tu zážitkové programy pro jednotlivce i skupiny, kromě toho se nabízí také ubytování.

Život na statku

Farmářem na den se stanete také v Typtově statku v Chotěticích u Sedlce-Prčice. Součástí malé rodinné farmy je hospodářství s více než stoletou tradicí. Co takhle vyzkoušet si jízdu traktorem?

Nic není nemožné! Láká vás uklidňující ticho vodní hladiny a adrenalin, když ryba zabere? Dopřejte si rybaření v nedalekém Forest-Fish Velké Vrchotice.

O vybavení nemusíte mít starost, vše se dá na místě zapůjčit, a rybařit tak může každý, kdo si zakoupí jednu z povolenek a bude dodržovat pravidla a rybářskou etiku.

Osel nebo levandule

V přírodním parku Povodí Kačáku si dopřejte zážitky spojené s přímým kontaktem různých plemen. Oslí stezka vám umožní vyzkoušet výlety s oslíkem, oslí trekking, asinoterapii a mnoho dalšího.

Že vás spíš než vůně čerstvého sena a zvířat vábí příjemná a uklidňující vůně levandule? Navštivte Levandulové údolí na Berounsku a dopřejte si pobyty pro bohyně, tematické workshopy i aromaterapii.

Pečujte o své zdraví! Voní také Botanicus Ostrá – rozsáhlé zahrady s bylinami. V sousedním Centru řemesel se setkáte s tradičními řemeslníky a nakoupíte jedinečné produkty za speciální měnu.

Jak žily prababičky

Anebo se vydejte za klasikou – do středočeských skanzenů. S lidovou architekturou a tím, jak se na vesnicích žilo v dobách dávno minulých, se seznámíte třeba v Muzeu lidových staveb v Kouřimi anebo ve skanzenu v Přerově nad Labem.

Cenné památky venkovské architektury uchovává skanzen lidové architektury Vysoký Chlumec i Národopisné muzeum Slánska v Třebízi. Nenechte si ujít ani návštěvu Hamousova statku ve Zbečně, kde je možné každou sobotu přihlížet pečení křupavého kváskového chleba.

Relaxujte plnými doušky

Chcete si jen odpočinout obklopeni přírodou, poslouchat šumění vody anebo listí na stromech, dívat se na hvězdy a všechny starosti pustit za hlavu? Dopřejte si luxusní kempování. Vyberte si některý ze středočeských glampingů, kombinujících klasické kempování v přírodě s přednostmi hotelů a apartmánů.

Vybírat můžete například z Medieval Glamour Camp Malešov, Glamping Brdy, Marina Glamping Slapy, glamping v oboře hraběte Kinského a další. Netradiční zážitek v podobě noci strávené v jurtě prožijete v jabloňovém sadu nedaleko Českého Brodu. Budete tu pozorovat hvězdy přímo z postele.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden