Když kočka stůně

Také vaše zvířátko čas od času zasáhne nějaká ta nemoc. Poradíme vám, jakou péči kočce poskytnout, aby se cítila v pohodlí a co nejdříve se uzdravila.

Kočky jsou velice hrdí tvorové a nerady dávají najevo jakoukoli slabost. Když se kočka necítí dobře, většinou se schová do své oblíbené skrýše a tam tiše trpí.

Klidné a teplé útočiště

Jestliže je kočka nemocná, dopřejte jí klid a teplo. Pokud máte v domácnosti více koček nebo jiných zvířat, oddělte ji od ostatních. Často ji navštěvujte, aby se necítila osamocena, mluvte na ni konejšivým hlasem a občas ji pohlaďte, abyste jí zlepšili náladu. Kočka by vás měla aspoň slyšet, aby věděla, že není opuštěná. Do blízkosti pelíšku jí umístěte mističku s vodou a krmením a rovněž toaletu. Měla by mít vše k dispozici a v perfektně čistém stavu. Jestliže se kočka sama nečistí, můžete jí pomoci tím, že jí budete srst čistit navlhčeným froté ručníkem. V pravidelných intervalech jí podávejte léky předepsané veterinářem. Nikdy se ji nepokoušejte léčit na vlastní pěst.

Pravidelné kontroly a pokyny veterináře

Samozřejmostí jsou pravidelné návštěvy na veterině, které doporučil lékař. Poraďte se s veterinářem ohledně jídelníčku při nemoci a podle jeho pokynů jí předkládejte dietní stravu, která jí nezatíží trávení.

Podávání léků

Poté, co veterinář kočku vyšetří a stanoví diagnózu, seznámí vás s léčebným režimem. Kočce bude třeba pravidelně podávat léky, což není vždy snadné. Pomoci mohou speciální tuhé a velice chutné pasty, ze kterých se udělají malé kuličky ukrývající lék. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Pokud kočka přijímá krmivo, ale nechce pít, dá se troška vody přimíchat do „kapsičky“ nebo vpravit injekční stříkačkou přímo do tlamy zvířete.

Pomoc člena rodiny

Počítejte s tím, že nemocná kočka bude nevrlá. Proto na případné ošetřování buďte vždy raději dva: jeden kočku šetrně, ale pevně přitlačí k podložce, a druhý ošetří ránu nebo podá lék. Vše se snažte dělat v klidu, každé větší rozrušení může narušit léčbu, ale hlavně vyvolá u kočky nedůvěru a strach, takže příště už se ošetření nemusí vůbec podařit.

Vše dobře vyčistěte

Jestliže kočka onemocněla nějakou celkově infekční nebo kožní nemocí, měli byste po jejím uzdravení důkladně vyčistit (případně vyhodit) podložku z pelíšku a hračky, se kterými si v době nemoci hrála. Místnost vydezinfikujte vhodným prostředkem, který je pro kočky neškodný.

reklama
reklama

Komentáře