Můj kousek štěstí

Když mlčení není zlato

Že byste si ani nemohla popovídat s kamarádkou po telefonu?

Řeč bereme jako běžnou věc a vůbec nás většinou nenapadne, že bychom o tento základní prostředek naší komunikace mohli znenadání přijít.

Představa, že si nebudeme s druhými moci popovídat nebo je o něco požádat, není příjemná. Není to ale zase tak řídký jev.

Komu hrozí?

Zákeřná nemoc, která umí přerušit komunikaci s okolím, se jmenuje afázie. Postihuje až 40 % lidí po mozkové příhodě, další rizikovou skupinou jsou lidé po poranění či s nádorem mozku nebo neurodegenerativními onemocněními.

Afázie je nevyzpytatelná, někdy je pouze dočasná, někdy přichází postupně a vyústí v demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Většinou ale způsobuje trvalé poškození mozku.

Potýká se s ní např. i známý herec Bruce Willis, který kvůli nemoci musel ukončit kariéru. Po mozkové příhodě zasáhla i Sharon Stone nebo Václava Neckáře – ti se z ní naštěstí dostali. Léčba však nemusí být úspěšná u každého.

Helma může ochránit mozek před poraněním.

Ovlivní řeč, ale ne intelekt

Lidé s afázií nemohou číst, obtížně vnímají význam slov, a především se jim zhorší schopnost plynně hovořit, vynechávají slova nebo mají nelogický slovosled. Nemoc sice ovlivňuje řeč a porozumění, nemá ale vliv na inteligenci a logiku.

Pacienti si tak neschopnost porozumět okolí dobře uvědomují, což je pro ně velmi náročné i po psychické stránce a často propadají depresi.

Dá se jí předejít?

Prevence afázie je složitá, protože její příčiny jsou různorodé. Něco ale udělat můžeme. Zaměřit se na snížení rizika vzniku mozkových příhod, tedy kontrolu krevního tlaku, cholesterolu a hladiny cukru a vůbec dodržovat zdravý životní styl.

Dobré je i trénování paměti a prevence poškození mozku, třeba nošením ochranné helmy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden