Když se Anna K. poprvé dozvěděla brutální diagnózu, partner seděl vedle ní!

Pomáhalo jí, když během chemoterapií mohla o víkendech koncertovat!

Jsou spolu už přes dvacet let a za tu dobu si prošli mnoha osudovými ranami. Zpěvačku Annu K. (54) a jejího partnera, hudebníka Tomáše Varteckého (48) ale nic z toho nedostalo na dno!

Zpěvačka Anna K. (54) , vlastním jménem Lucianna Krecarová, dostala své jméno po babičce, na kterou ráda vzpomíná. Na jednu stranu prý byla hodně přísná, na druhou stranu šlo o sečtělou dámu, ovládající šest jazyků a byla vtipná a inteligentní. „Učila mě, že věci mám dělat buď pořádně, nebo vůbec. Tak se tím řídím dodnes,“ konstatovala Anna. O maminku, která jí dávala hodně lásky a něhy, bohužel zpěvačka brzy přišla – právě v době, kdy jí moc potřebovala. „Prožívala jsem svůj první vážnější vztah a ona mi odešla, když jsem to vůbec nečekala,“ uvedla Anna. Dlouho se s tím nedokázala smířit a ví, že se ztrátou matky bude mít problém celý svůj život.

Sagvan řekl to, co neměl!

Její první láskou byl herec Václav Kopta (53), kterého si všichni pamatujeme z hlavní role filmu Sněženky a machři. Anna s ním chodila v prváku. Jejich vztah tehdy narušil Sagvan Tofi (54). Ten se chtěl na lyžařském kursu naučit líbat – Anna s herečkou Martinou Menšíkovou (54) mu opravdu daly základní lekci. „Druhý den pak říkal, že jsem se s ním líbala a Vašek Kopta vzteky zlomil lyže, aby nemusel jet s námi závěrečný závod,“ vzpomínala zpěvačka. Na Sagvana pak byli všichni naštvaní, že se takhle veřejně chlubil. Anna se později dozvěděla, že do ní byl také zamilovaný. Anna vlastně nikdy nebyla sama a měla vždy dlouhodobé partnery. Platilo to i v době, kdy začala zpívat a měla prvního přítele. Její rozlet v kariéře trochu odnesl vztah. „Chtěl jsem žít hudbou a ne nákupy, domácími pracemi a vařením svíčkové,“ přiznala. Byli spolu sedm let a přítel jí hodně pomohl. Anna ale byla ponořená do práce a všechno dělala sama – poskládala si kapelu, které dělala i řidiče při cestách na koncerty. „Spala jsem na kraji dálnice na volantu, když jsem jela z koncertu, který jsem odzpívala, zatímco kluci spali zmazaní jak děla,“ popisovala.

Zavinily to hormony?

S Tomášem Varteckým (48), který se stal v jejím životě mužem číslo jedna, se musela potkávat už v dětském věku. Oba lyžovali ve Špindlerově Mlýně, kde byla Anna místní a on tam jezdil na prázdniny. Dohromady se dali v druhé polovině 90. let. Bylo logické, že spolu chtějí mít potomky. Anně se ale nedařilo otěhotnět, proto podstupovala hormonální léčbu. Bohužel tím zřejmě nastartovala zhoubné onemocnění – rakovinu prsu, na kterou předtím zemřela její maminka. Stejně jako ona i Anna podcenila časový faktor. Bulku nejprve považovala za pouhý zánět. Na ultrazvuku se ale ukázalo, že se jedná o nádor. „Kdybych přišla o půl roku dřív, byl by zjištěný karcinom v mikroskopické podobě, léčba by byla mnohem méně násilná a ne tak agresivní, jak nakonec byla,“ přiznala Anna. Diagnózu se pak dozvěděla v Tomášově přítomnosti. Oba dva tím byli šokováni, ale Anna prokázala silnou vůli se smrtelnou nemocí bojovat. A Tomáš se ukázal být tím správným partnerem, který se o ni dokáže postarat a povzbuzovat ji. Zpěvačku nejprve přepadaly strach, panika a sebelítost. Včas si ale tyto pocity zakázala, aby nepodléhala depresím.

Nemoc drtila i její okolí!

Zhoubná nemoc zasáhla Anně do života mnohokrát i nepřímo. Poté, co svět předčasně opustila její maminka, zemřela na rakovinu prsu i zpěvaččina manažerka. Smrt si vzala i její kamarádku Lucii. U té se nejprve stav lepšil, ale pak se rakovinné bujení rozrostlo. „Lucka věděla, že zemře, jenom já jsem se tím nemohla smířit,“ vzpomínala Anna. Rakovina si bohužel vzala i matku jejího partnera. Zpěvačka ji brala jako svoji druhou mámu. Když se jako první dozvěděla, že dny Tomášovy matky se krátí, nevěřila tomu. Lékařka jí ale bohužel informovala, že je to záležitost několika měsíců. Ukázalo se, že měla pravdu. Na jeden lidský osud je to opravdu velká zátěž, se kterou se Anna K. musela vyrovnávat.

Druhá léčba byla náročnější

Nemoc se po letech bohužel znovu vrátila a Anna musela podstoupit další léčbu. Opět mohla ocenit, jak silného muže má po svém boku. „Sdílí nemoc se mnou, je vedle mě, snaží se mi po svém pomoct,“ konstatovala. „Starostí má sám dost. Nejdřív jsem před lety byla nemocná já, pak umírala jeho máma a pak já znovu onemocněla.“ Smutně bilancovala, že se kolem nich dějí jen samé tragédie. I léčba byla tentokrát náročnější. Při prvním boji s rakovinou prodělala osm chemoterapií a mezi nimi byl vždy interval tří týdnů. Tentokrát byly odděleny jen jedním týdnem a bylo jich dvanáct. Rovněž operace byla náročnější. Potom následovala rekonvalescence. Anna vyhrála i druhou bitvu a pomalu začala mít znovu pocity štěstí z pohybu. Na milované lyže se ale postavit nemohla, riskovala by pád. Našla si proto náhradu na bruslích, na které se postavila po dlouhých třiceti letech.

Dlouhé těžké časy

I svůj druhý boj s rakovinou Anna vyhrála. Kromě Tomášovy lásky a péče jí pomáhalo i to, že dokud mohla, pracovala. O víkendech vystupovala na festivalech a v pondělí pak vždy nastoupila na chemoterapii. „Týden jsem se z toho do pátku dostávala a v sobotu jsem už pak zase stála na pódiu a zpívala jsem,“ uvedla. Nejhorší byla délka léčby, která trvala rok, což je pro netrpělivého člověka, jakým Anna je, dost hrozné. Dnes si ale může gratulovat k dalšímu vítězství. Tou největší výhrou pro ni je ale vztah s Tomášem. „Náš styl života kolem muziky a bez dětí je pořád spíš takový studentský,“ řekla. Bohužel tuhle bezstarostnost po celou dobu provázejí osudové zkoušky. Ty ale jejich vztah jen upevnily. Anna prohlásila, že toho s Tomášem prožili a vydrželi už tolik, že by bylo divné, kdyby to nevyšlo. „Máme za sebou hodně dlouhodobě těžké časy, neměli jsme ani vteřinu na nadechnutí,“ konstatovala. Snad příští týdny, měsíce a roky přinesou konečně zklidnění.

Čepička byla nepříjemná, ale pomáhala!

Při první léčbě Anna K. nosila šátek, protože úplně přišla o vlasy. Při té další už měla k dispozici novinku, chladící čepičku, kterou dostávají pacienti na hlavu během chemoterapie. Není to prý moc příjemné a některé ženy to ani nevydrží, ale vyplatí se to. Anně tentokrát vypadala jen třetina vlasů. „Někdo si možná řekne, že myslet při takové hrůze na vlasy je divné,“ řekla Anna. „Ale pro psychiku mnoha žen je to moc důležité.“ Psychická kondice při léčbě je podle ní devadesát procent úspěchu.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden