Když slunce pálí až příliš

Prvním příznakem je žízeň, pak se objeví silné nechutenství.

Sluneční paprsky jsou pro lidské tělo blahodárné, jejich přemíra však může nadělat pořádnou paseku. Jak si poradit se spálenou pokožkou, úpalem nebo úžehem?

Příliš dlouhým pobytem na slunci riskujete spáleniny podobné opaření horkou tekutinou. Bohužel je takové spálení patrné po nějaké době po slunění, protože zčervenání a puchýře se dostaví po několika hodinách. Ruku v ruce s nimi pak kráčí úžeh nebo úpal, které způsobuje teplo.

K moři si vezměte klidně padesátku.

Obklady na spálenou kůži

Popálenina prvního stupně způsobená sluníčkem většinou zasáhne svrchní vrstvu pokožky, která se během hojení odloupává. Spáleniny od slunce doprovázejí zánětlivé reakce, proto se doporučuje preventivně jeden den užívat bolest tišící léky.

Úlevu přinese chladivý zábal v podobě sterilní, přežehlené látky namočené do převařené vychlazené vody nebo zeleného čaje. Pokud je kůže neporušená a nehrozí zánět, pomáhá i studený jogurt. Poté ji potřete hydratujícím přípravkem, nejlépe s Aloí vera.

Úžeh, nebo úpal?

Obě onemocnění způsobuje vystavení těla vysokým teplotám. Úžeh je nebezpečnější, protože představuje podráždění mozku slunečním zářením. Prvním příznakem je žízeň, poté se za několik hodin po slunění objeví nechutenství, bolest hlavy, závrať, případně zvracení.

Obvykle se také dostaví ztuhnutí šíje. Je nutné nemocného ochlazovat, přikládat obklady, a je-li při vědomí, opatrně mu dávejte tekutiny, nejlépe iontový nápoj nebo studený čaj s citronem.

Můžete také smíchat lžičku soli s litrem vody a takto osolenou tekutinu nechat dotyčného po doušcích vypít. Úpal má podobné, ne však tolik dramatické příznaky.

Je to reakce na nadměrné teplo a následné přehřátí organismu. Příznaky jsou obdobné jako při úžehu, navíc se přidává vysoká teplota – až 40 °C, zrychlené dýchání a bušení srdce.

Jak se nejlépe chránit?

Je dobré si připomenout základní zásady, jak se chránit před sluníčkem, abyste potom nelitovali. Nevystavujte se nejsilnějšímu záření mezi 11. a 15. hodinou.

V tuto dobu se zdržujte spíš ve stínu. Pokud musíte být na slunci, chraňte se oděvem, nejlépe hustou tkaninou. Lépe chrání paradoxně tmavší barvy než světlé a tenké materiály. Nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Jak s krémem?

Není pravda, že se bez opalovacího krému rychleji opálíte. Naopak si přivodíte nepříjemné spáleniny. Opalovací krém přizpůsobte tomu, jak se opalujete, a síle slunečního záření.

Nezapomeňte si namazat ušní lalůčky, kolena, nárty, a pokud nemáte pokrývku hlavy, tak si trošku krému naneste i na pěšinku ve vlasech. Možná se vám to zdá zvláštní, ale ještě nám poděkujete.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden