Když vám loupe v koleni

Poškození kolenních vazů a často samotného menisku patří mezi velmi časté sportovní úrazy. Většinou k nim dochází při pádech z kola, při jízdě na kolečkových bruslích, na prkně, ale třeba i při stejně náročném tenisu.

Uslyšíte lupnutí

Když už skutečně dojde k poškození vazů nebo samotného menisku, projeví se to poměrně hlasitým prasknutím. Koleno se stane nestabilním, začne bolet a otékat. V případě, že jsou poškozené vazy, je bolest téměř nesnesitelná a postižený ji cítí hlavně na vnější straně nebo uvnitř kloubu.

Když se jedná „jen“ o natržení, není bolest tak výrazná a otok se objevuje v horizontu jednoho až tří dnů. Při úplném přetržení koleno oteče velmi rychle a bolest se nezmenšuje.

První pomoc

Koleno nesmíte v žádném případě zatěžovat. Postiženého proto posaďte nebo položte a na koleno přiložte studený obklad, třeba sáček mražené zeleniny zabalený do ručníku.

Kloub můžete zafixovat pomocí ortézy a v případě potřeby podat některý z volně prodejných léků proti bolesti. Nezbytné je navštívit co nejdříve lékaře, a to i v případě, že bolest a otok ustupují.

Klidový režim i operace

Rozsah a závažnost poranění dokáže posoudit pouze odborník. Od toho, co zjistí, se pak odvíjí léčba. V případě natržení stačí kloub zafixovat pomocí ortézy, přikládat studené obklady a dát poškozeným tkáním čas, aby se zahojily.

K urychlení hojení mohou přispět potravinové doplňky určené pro výživu kloubů. V případě úplného přetržení se nevyhnete operaci. Velké trhliny v menisku či přetržené vazy je nutné sešít, silně poškozený meniskus se někdy musí odstranit.

reklama
reklama

Komentáře