Můj čas na kafíčko

Když vás chytne ischias


Bodavá bolest v zádech, brnění v nohách, které může procházet až do prstů. Tak to vypadá, když vás postihne ischias, lidově nazývaný houser.
   Nejdelší nerv v těle Sedací nerv vychází z míchy v oblasti kříže a prochází až do nohou.

V případě jeho uskřípnutí nebo zánětu se objevuje zmiňované brnění či nesnesitelná bolest. Nejčastěji k tomu dochází při prudkém nezvyklém pohybu, velké fyzické zátěži, ale také při prochlazení.

První pomoc


V případě akutního záchvatu je důležitý klid a teplo. Lehněte si na břicho a pod sebe si dejte polštář, tak, aby bederní páteř byla mírně vyklenutá a cítili jste se pohodlně. Na záda, do míst kde cítíte největší bolest, je dobré přiložit teplý obklad, třeba nahřátý polštářek s pohankou nebo solí.
Vhodné je i užití protizánětlivého léku obsahujícího ibuprofen.

Co zvládnete sami


Ve většině případů při dodržování klidového režimu obtíže sami po několika dnech ustoupí. Než bolest zcela odezní, je dobré spát na tvrdší podložce, držet záda v teple a vyhýbat se dlouhému sezení. Zhruba dva týdny po záchvatu byste se měli vyhýbat náročnějšímu pohybu. Po uplynutí této doby je možné opatrně začít s lehkým cvičením.
   Kdy jít k lékaři
 Pokud bolesti a brnění přetrvávají déle než čtyři dny, rozhodně navštivte lékaře. Mohlo by se jednat o závažný výhřez ploténky nebo zánět, a ty si vyžadují odbornou léčbu.

           .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden