Když vás trápí únik moči

Inkontinence je strašák, který děsí nejenom ženy, ale i muže. Dokáže totiž značně znepříjemnit život. Máme pro vás ale dobrou zprávu, potíže se samovolným únikem moči lze dnes už snadno vyřešit.

S močovým měchýřem má problémy každá čtvrtá žena ve středním a vyšším věku. Začíná to malým únikem moči při úsměvu či kýchnutí a pokračuje neschopností doběhnout včas na toaletu. Za inkontinenci je často zodpovědný pokles pánevního dna.

Je-li oslabeno, vnitřní orgány klesnou a vyvíjí tlak na močový měchýř. Každá žena to má jinak U každé ženy se však problémy projevují jinak. Někdy se mohou objevit pocity tlaku na daném místě, jindy může docházet k problémům s vyprazdňováním či nedobrovolným únikem. V první řadě je potřeba přesně odhalit, o jakou formu inkontinence jde. Stresová, nebo urgentní? V zásadě rozlišujeme dva typy inkontinence. Jejich řešení je však naprosto rozdílné, proto je důležité správně diagnostikovat, o jaký druh se jedná.

Stresová inkontinence je způsobena náhlou fyzickou zátěží např. kýchnutím, při kašli, u smíchu nebo během cvičení. Přichází nečekaně. Tento druh trápí i mladší ženy a lze jej řešit pomocí chirurgického zákroku. Při urgentní inkontinenci se snažíme močení zabránit, ale nejde to. Je to způsobeno špatnou koordinací mezi tím, co mozek přikazuje, a tím, co močový měchýř dělá.

Týká se to především starších žen a také mužů, kteří často nestihnou doběhnout na toaletu. Inkontinencí trpí i muži A u mužů se také objevuje tzv. inkontinence z přetékání, která je způsobena nedokonalým vyprázdněním močového měchýře.

Moč se nahromadí v penisu a postupně se uvolňuje. Častou příčinou je fyziologická překážka, například zbytnění prostaty. Ženy se také často potýkají se smíšenou inkontinencí, která spojuje několik inkontinenčních typů dohromady.

Častá je kombinace stresové a urgentní inkontinence dohromady. Drobné problémy lze stabilizovat nebo částečně upravit pomocí fyzioterapie či speciálního cvičení v podobě aktivace pánevního dna, kterým je možné docílit odložení chirurgického zákroku. Pomůže cvičení i léčba Ideální je začít se věnovat cvičení ve spolupráci s fyzioterapeutem.

V takovém případě je možné, že se tím potíže upraví samy, pokud nebude přítomna anatomická deformita. V bylinné medicíně má pak při potížích s močovým měchýřem dlouholetou tradici užívání dýně. Byly vyvinuty speciální extrakty, v nichž je dýně vysoce koncentrovaná, a bylo vyzkoumáno, že jejich užívání během šesti týdnů snížilo počet každodenního výskytu inkontinence.

Při urgentní inkontinenci jsou pak používány moderní léky – parasympatolytika. Jejich úkolem je uvolnit stěnu močového měchýře a snížit frekvenci močení. Raďte se s odborníkem Máte-li problémy s únikem moči, měla byste co nejdříve navštívit gynekologa a urologa.

Při inkontinenci je také doporučováno omezit konzumaci alkoholu a kávy. Tekutiny obsahující kofein a alkohol totiž dráždí močový měchýř.

reklama
reklama