Klíčový duben na zahradě

Tento měsíc je pro zahrádkáře klíčový. Nejen kvůli nestálému aprílovému počasí. Ale jeho dobrá úroda závisí i na píli majitele zahrádky.

Konečně se může milovník zahradničení může plně vyřádit na svých záhonech. Vysévat na ně lze téměř všechny druhy zeleniny. Na záhony už také můžou vysazovat předpěstované sazenice salátu i brokolice, naklíčené brambory a křen.

1 Do skleníků vysazujte předpěstované sazenice rajčat. Ven až v druhé polovině května, kdy pomine nebezpečí mrazíků. Pokud nemáte skleník, je třeba doma pěstované sazeničky rajčat a paprik z výsevů přesadit do samostatných květináčků či větších kelímků, aby měly dostatek prostoru a zesílily.

2 Do poloviny dubna proveďte základní řez růží. Potřebují zálivku a přihnojení. Půdu pod keři je vhodné mulčovat kompostovanou kůrou či štěpkou, můžete vyzkoušet i štěrk nebo oblázky.

3 Do dostatečně prohřáté půdy (alespoň 10 °C) vysazujte sazenice vinné révy. Sazenice z podzimní výsadby lze prořezat. Za příznivého počasí je vhodné půdu na vinici okopat a révu přihnojit.

4 Pozor dejte na třešně, jabloně, višně a broskvoně, o něco méně pak meruňky, na jaře často trpí klejotokem. Klejotokové rány vznikají po průklestu, poškozením větví mrazem, následkem houbového či bakteriálního onemocnění, přemokřená půda, nadbytek dusíku a nedostatek vápníku

5 Již vzniklé klejotokové rány vyřízněte tak, aby bylo odstraněno všechno poškozené pletivo a řezné plochy ošetřete 2% roztokem modré skalice. Po zaschnutí je zatřete štěpařským voskem.

6 Trávník provzdušněte. Trávník by se měl poprvé kosit v době, kdy jeho výška dosáhne 1,5 až 2,5 cm nad stanovenou úroveň výšky.

7 Vysazujte nové sazenice a semena okrasných květin, jejichž hlízy přezimovaly na bezmrazém místě. Všechny trvalky, které kvetou převážně v létě a na podzim, je možné v dubnu rozmnožovat dělením trsů. Vysazujeme třeba lilie, měsíček, hrachor, slunečnice, chrpy, ale i stálezelené listnáče, jako rododendrony a ibišky.


8 Po odkvětu přihnojujte cibulnaté a hlíznaté květiny, odkvetlé jarní keře seřízněte. Stejným způsobem ošetřete vřesovce, které kvetly v zimě.


9 Nastává také vhodný čas k osazení skalky, která v tuto dobu potřebuje dostatečnou zálivku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden