Můj kousek štěstí

Klid v duši není jen fráze

Mít se komu svěřit, když je nám nejhůř, je jako očistná terapie.

Také jste si už někdy na otázku, jak se máte, odpověděli: „Ale, mám nějakou depku“? Většinou jde jen o nesprávné pojmenování špatné nálady.

Opravdovou depresi neberte na lehkou váhu, jde o skutečné psychické onemocnění, které dokáže ohrozit kvalitu života. Jak ji poznat?

Smutek, nebo deprese?

Každého z nás někdy něco trápí, je smutný, nejistý nebo rozzlobený. Psychická nepohoda je reakcí na něco negativního, co se stane. Například hádka s partnerem, ne­úspěch v práci, nepříjemná situace v okolí.

Pak je přirozené cítit se špatně. Problém však nastává, pokud se nemůžete špatných pocitů zbavit. Pocity smutku a beznaděje, ztráta zájmu o oblíbené aktivity, únava, problémy se spánkem a koncentrací, úzkost bez zjevné příčiny, ztráta chuti k jídlu, nebo naopak přejídání – to jsou varovné příznaky.

Lidé s depresí často nedokážou ani ráno vstát.

Pokud ne­ustupují, trvají více než dva týdny a ovlivňují váš denní režim či pracovní výkon, pravděpodobně se už může jednat o depresi. V takovém případě se nebojte svěřit do rukou odborníků.

Sami ji nezvládnete

Pomoci může, pokud se máte komu vypovídat. Sdílet pocity není lehké, ale když si je necháte pro sebe, jen si uškodíte. Obraťte se na někoho blízkého, komu věříte.

Pokud nemáte nikoho, kdo vás vyslechne, nebo to nepomáhá, zkuste vyhledat odborníka. Spousta lidí se obává, jak se pak na ně bude dívat jejich okolí, že budou před ostatními „za blázna“. Pomoc tak nevyhledají vůbec, nebo až později, než by bylo potřeba.

Léčba je nutná

Jenže duševní choroby jako deprese, úzkostná porucha či vyhoření, mohou při závažném průběhu člověka vyřadit z pracovního procesu, vážnější případy mohou vést až k invaliditě a neléčená deprese může končit i sebevraždou.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden