Kočka a pes v jednom bytě

Na pořekadlo, že kočka a pes jsou protivníci, nedejte. Když jim zajistíte správné domácí podmínky, můžou se z nich stát nerozluční přátelé.

Milujete kočky, ale váš partner touží po psím parťákovi? Pořiďte si obě zvířátka. Jejich soužití pod jednou střechou nemusí být vůbec žádný problém. Stačí, když budete dodržovat několik základních pravidel.

1 Nejlepší je, pořídit si současně malé koťátko a štěně, rychleji si na sebe zvyknou. To je ale náročné nejen finančně, ale i časově. Kotě i štěně potřebují téměř neustálou péči a dozor, takže pokud nejsou v domácnosti další lidé, kteří by si povinnosti a péči o ně mezi sebe rozdělili, raději si nejprve pořiďte psa. Platí totiž, že dospělý pes lépe přijme malé kotě, než dospělá kočka štěně.

2 Než začnete seznamovat kočku (kotě) se psem, je dobré, dát je samostatně do jiných místností v bytě a dveře nechat otevřené jen na malou škvíru. To oběma zvířátkům umožní, aby si zvykli na pach toho druhého, aniž by se přímo viděli. Když na sebe nebudou štěkat, prskat, ani jinak vyjíždět, nechte je se vzájemně očichat (pejska však mějte pro jistotu na vodítku a kotěti dobře ostříhejte drápky, aby psa seknutím tlapky náhodou neporanilo). Pokud by se pes snažil po kočce jít, zastavte ho a vysvětlete mu, že to dělat nesmí.

3 Než si kotě přinesete domů, vymezte mu prostor pro nerušený odpočinek. Nové kočičce připravte bezpečný úkryt pro případ, že se bude cítit ohrožena. Nejbezpečněji se bude zpočátku cítit pod nábytkem, nebo v nějaké ďouře, později také ve výškách, skvělým řešením proto může být i výše umístěné škrabadlo.

4 Pokud máte doma zabydlenou kočku a pořizujete si psa, vyberte si nějaké klidnější a submisivní plemeno. Úplně vhodní nejsou lovečtí a tažní psi a teriéři. U klidného psa máte větší naději, že bude kočku respektovat a nechá ji v klidu. Když psa přivedete, nechte kočku, aby si sama vybrala, kdy bude chtít nového člena rodiny očichat. Do seznamování ji nenuťte.

5 Nezbytnou součástí kočičí výbavy je záchod. Při jeho umístění však buďte obzvlášť obezřetní. Psi totiž rádi pojídají kočičí výkaly. To je nejen nehygienické, ale když pes pozře i stelivo, může to být i nebezpečné. Zdravotní potíže hrozí například po požití silikonového steliva.

6 Psi i kočky musíte pravidelně očkovat a odčervovat, stejně jako je chránit před venkovními parazity (blechy, klíšťata a další). A to i kočky, které nechodí ven, protože pejsek je může z venku domů přitáhnout. Na další prevenci a zdravotní péči se zeptejte svého veterináře.

reklama
reklama