Můj kousek štěstí

Komplikuje vám život nadměrné pocení?

Komplikuje vám život nadměrné pocení?

Letní vedra už zdaleka nehrozí, ale vy se stále potýkáte s pocením? Tento problém komplikuje život mnoha lidem. Při nadměrném pocení se cítíme nepříjemně, ať už kvůli viditelným skvrnám na oblečení, nepříjemnému odéru, nebo vlhké kůži na rukou či obličeji.

Antiperspiranty a deodoranty nějak nezabírají,a když, tak jen na chvíli. Jaké jsou příčiny? Přitom pocení je přirozený a důležitý proces, který pomáhá regulovat tělesnou teplotu, zbavuje tělo škodlivých a toxických látek a funguje částečně i jako ochranný filtr proti UV záření.

Jenže čeho je moc, toho je příliš. Když se náš potní systém zblázní, může to signalizovat řadu různých příčin. Patří mezi ně například i obezita, ale také některé poruchy, třeba hypoglykemie, hormonální změny – proto je tak časté v menopauze, onemocnění štítné žlázy, různé infekce a další onemocnění a třeba i nedostatek vitaminu D.

Kromě toho jej způsobují také alkohol, některé léky i bylinné preparáty, potraviny jako pepř, chilli, skořice, zázvor, ale i nevhodné a neprodyšné oblečení, které brání přirozenému odpařování potu. Jak se ho zbavit? Pomůže vynechat kávu, alkohol, cigarety, také ostrá, smažená a tučná jídla.

Samozřejmostí je pravidelná hygiena. Po sprše se vždy důkladně osušte, hlavně tam, kde kůže tvoří záhyby, mohou se tam tvořit nepříjemné infekce a plísně. Používejte prodyšné textilní materiály a mějte u sebe pro jistotu připravené čisté svršky na převlečení.

Pokud si jste jisti, že jste odstranili možné příčiny, a stav se stále nelepší, je potřeba dojít si na lékařské vyšetření. Léčebné metody jsou různé, podle příčiny, a zahrnují jak léky, tak třeba aplikaci botulotoxinu do potních žláz.

V případě menopauzy pomůže hormonální nebo přírodní léčba – zkusit můžete i čaje s ptačím jeřábem, maliníkem či kontryhelem. Jestliže za to mohou oslabená játra, pomoci by mohl ostropestřec, jalovec, popřípadě schizandra.

Pokud je váš zdravotní stav jinak v pořádku, zkusit můžete zkusit i koupel v odvaru z lopuchu. Proti pocení pomůže také psychická pohoda. Snažte se vyhnout stresu a obavám ohledně věcí, které stejně nemůžete ovlivnit.

Poslední záchrana Pokud selžou všechny dosavadní metody, jako poslední řešení může být pro doporučené případy radikální chirurgická léčba. Při ní se vyřízne podkožní tkáň podpaží, aby se odstranily potní žlázy.

Rozsáhlejším zákrokem je odstranění celé kůže i podkoží. Hrozí tu ale vyšší riziko nepříjemných trvalých následků, například vtažení jizvy a omezení hybnosti ramene. K zatavení pocení ve větší oblasti se někdy používá přerušení nervových provazců v oblasti hrudníku, které ovlivňují i další zakončení v jiných částech těla.

To jsou ale krajní řešení opravdu vážných stavů.

Dobré rady Proti pocení chodidel funguje odvar z dubové kůry. Při častějším pocení volte raději antiperspiranty bez hliníku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden