Kontryhel jistě ocení všechny ženy

Pomáhá při rozbouřených hormonech i gynekologických obtížích. To je ale jen hrstka léčivých účinků této byliny. Co všechno ještě kontryhel umí?


Kontryhel je vytrvalá bylinka, která obvykle roste na okrajích lesů, loukách i pastvinách. Lze ji sbírat nebo i pěstovat na zahrádce. Má také okrasnou funkci díky zajímavým listům a vyjímá se hlavně v době květu.


Účinky na zdraví


Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky, pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Hojí porodní zranění, pomáhá při ochabnutí lůna, při těžkých porodech a sklonech k potratům. Lze ho využít i při horečkách, zhnisání a vředech.


Tento nálev můžete pít až třikrát denně.

Sběr a sušení

Sbírá se kvetoucí olistěná nať nebo listy od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny ranní za suchého a slunečného počasí. Kontryhel se suší přirozeným teplem ve stínu co nejrychleji a ve slabých vrstvách na platech nebo sítech přirozeným teplem ve stínu. Kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto s ním zacházejte opatrně.

Pěstování

Je to vytrvalá bylinka, která přezimuje díky kořenům. Nadzemní část přes zimu odumírá a na jaře zase roste nová. Potřebuje lehčí půdu s dostatkem vláhy. Pěstuje se na slunci i v polostínu. Je možné jej pěstovat na záhonku, v truhlíku, dokonce i doma za oknem.

Léčivý kontryhelový čaj

Jednu vrchovatě naplněnou lžíci zalijte ¼ litrem vody a nechte krátce vylouhovat. Tento nálev můžete pít až třikrát denně a můžete ho použít i na kloktání při zánětech v dutině ústní. Připravujte ho ale vždy čerstvý!

Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy.

Kontryhel a hubnutí

Kontryhel má kromě jiného výborné účinky na svalovinu, kterou umí působením svých rostlinných hormonů zpevňovat. Když spojíte pití kontryhelového čaje s lehkým cvičením, budete se za pár dní cítit skvěle.

Pokud si výluh uděláte silnější a přidáte si ho do koupele, účinné látky z kontryhele vám vyhladí pokožku a pomohou léčit případné zánětlivé projevy jako například akné nebo některé druhy ekzémů, poradí si také s nepříjemnou mykózou. Listy můžete přidávat i do salátů či omáček.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden