Moje chvilka pohody

Koušete si nehty?

Říká se, že okusování nehtů je dětský zlozvyk. Pokud se ale porozhlédnete kolem sebe, jistě uznáte, že řada lidí s kousáním nehtů nepřestala ani v dospělosti.

Jaké k tomu mají důvody a je možné se tohoto nešvaru nějak zbavit?

Na vinně je stres

Za kousání nehtů můžou potlačované emoce, což se samozřejmě týká nejen dětí, ale především dospělých. Podle odborníků je tento zlozvyk důsledkem nadměrného stresu, Kdy člověk tzv. Neví co s rukama a začne si okusovat nehty či nehtové kůžičky.

Může to dělat i ve chvíli zdánlivého klidu. Jenže právě zdání klame, protože ten člověk je plný nějakého vnitřního napětí. A to ventiluje zuřivým okusováním. Stejně tak reaguje ve chvíli, kdy je nucen potlačit své negativní pocity.

Většina se za to stydí

Jen 34 procent lidí tvrdí, že si nehty nikdy nekouše. Plné dvě třetiny se však přiznává, že se s kousáním nehtů potýkají alespoň občas. A to především ve stresu. Zajímavé také je, že skoro polovina, těch, co si nehty okusují to dělá z velmi prostého důvodu.

A to z nudy. Většina lidí si tento svůj zlozvyk dobře uvědomuje a většina se za něj i stydí a ráda by s tím přestala. Ale jak?

Jak se to dá odnaučit

Skončit s kousáním nehtů není vůbec jednoduché. Úplně skončit se zlozvykem se podařilo jen 10 % lidí, více než polovina se o to snaží opakovaně a neúspěšně. Důležitým předpokladem odnaučování je jasné formulování toho, proč nám zlozvyk vadí.

Jako nejčastějším důvodem bývá to, že okousané nehty nevypadají hezky ani esteticky. Někteří lidé se bojí, že si poničí poničení zuby nebo, že se ztrapní na veřejnosti. To vše je dobrá motivace, proč přestat.

Následovat ale musí řešení podstaty problému. Je třeba naučit se lépe zvládat stres, vnitřní napětí, ovládat své emoce. Nejlépe za pomoci psychoterapeuta.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden