Kouzelná střední Itálie

Pokladnice historických skvostů a stovky kilometrů pláží

Máte rádi Jadran? Nemusíte k němu jezdit jen do Chorvatska. Střední Itálie také není drahá. Leží dostatečně blízko a zároveň je kouzelná.

Metropole evropské Byzance

Ravenna byla po pádu Říma v 5. století poslední metropolí západořímské říše a stala se sídlem posledních římských císařů. Dodnes tu proto najdete zcela výjimečné umělecké poklady z 5. a 6. století. Patří mezi ně zejména slavné tapiserie mozaik. Najdete je například v Mauzoleu Gally Placidie, postaveného kolem roku 430. Bohatá mozaiková výzdoba je především v Chrámu San Vitale. Chrám je vrcholným dílem byzanského umění a stal se vzorem pro stavbu kaple Karla Velikého v Cáchách.

Slavné pláže v Rimini

První lázně v Rimini, otevřené roku 1843 přímo na pláži, byly atrakcí. Ve městě založeném Etrusky už v roce 268 před naším letopočtem, postupně vyrostla spousta krásných vil. Z Rimini se stalo nejznámější letovisko v této části Itálie.

Nejznámější vilou je Grand Hotel s nádhernou zahradou. Na každém kroku ve městě najdete stopy známého režiséra Felliniho. Třeba v kavárně La Dolce Vita nedaleko Piazza Cavour. Navštívit můžete muzeum věnované Federicu Fellinimu.

Historie i plážový život

Pesaro leží na pobřeží Jadranu na severu kraje Marche. V centru Pesara můžete obdivovat celou řadu významných památek, mezi nimi i rodný dům skladatele Gioacchina Rossiniho. V létě se zde odehrává Rossiniho operní festival.

Středověká čtvrť leží na dosah od pobřežní promenády lemované hotely. Pláže se táhnou podél promenády až do města Fano a jižněji do Cupra Marittima až do regionu Abruzzo. Pláže jsou středně široké, moře má pozvolný vstup. Na dosah od města je i starobylé Urbino, rodiště Rafaela Santiho, renesanční klenot.

Starobylá Ancona

Ancona má netradiční tvar. Připomíná jakýsi ohnutý loket, odkud také pochází z řečtiny její jméno. Její nádherné historické centrum na vás dýchne svojí kouzelnou atmosférou. Dominantou Ancony je Anconská pevnost Cittadella.

Katedrála San Ciriaco, patrona města, stojí na místě původního pohanského chrámu a pochází přibližně z první poloviny 12. století. V jednom ze sklepů na náměstí Piazza del Senato zase najdete zbytky římského amfiteátru z počátku našeho letopočtu. Krásný je zdejší antický přístav, který byl založen již císařem Traiánem.

Oblíbená letoviska

Celá oblast nabízí pohodové koupání na břehu Jadranu. Velmi romantické pláž jsou v Sirolu, poznáte je podle bělostných skalisek nazývaných Due Sorelle (Dvě sestry). Numana nedaleko od Ancony, má 6 km pláží, převážně s útesy a oblázky.

Poblíž je letovisko Marcelli di Numana s krásnými plážemi s hrubozrnným pískem přecházejícím v malé kamínky..Cupra Marittima se pyšní krásnou palmovou promenádou a historickým centrem. Na tzv. Palmové riviéře leží San Benedetto del Tronto.

Nabízí krásné, 5 km dlouhé, písečné pláže, čisté moře, upravenou palmovou promenádu s obchůdky a kavárničkami.

reklama
reklama