Křen posílí vaši imunitu a v chladu prohřeje

Je to rostlina s neobyčejně velkou silou a účinností. Dříve se přidával křen spolu s cibulí do kadidel na vymítání ďábla a používaly se společně na léčení nejrůznějších nemocí.

Není běžně známé, že křen selský pochází z jižních oblastí Ruska. Je ale tak houževnatý, že se dokázal rozšířit po celé severní polokouli. Pokud se  rozhodnete křen pěstovat, postačí kdekoli v přírodě vykopnout kus jeho kořene. Ten pak zasadíte a zaléváte. Úspěšnost takového způsobu rozmnožování je velká. Naopak by se mohlo stát, že se vám nekontrolovatelně rozroste po zahradě. Kořeň křenu skladujte podobně jako mrkev.

Med krotí jeho drsnost

Křen dokáže účinně eliminovat infekce. Je proto výborným doplňkem léčby nachlazení, rýmy, angíny a chřipky, Jeho silice rozpouštějí usazený sekret jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule. Protože jeho aroma je vážně ostré, můžete jeho palčivost zmírnit zamícháním do pokrmu. Klasický starý recept radí, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat pak 3x denně čajovou lžičku.

Slavné křenové placky

Dříve se z jeho listů vyráběly obklady - tzv. křenové placky, které se přikládaly na klouby postižené revma a na ztuhlé a bolavé svaly. Křen zabíjí i ty skupiny bakterií, které jsou původci tyfu a salmonelózy a s úspěchem se používá k léčbě žloutenky. Nastrouhaný křen s tvarohem vybělí na pokožce různé flíčky či stařecké skvrny. Chcete-li posílit vlasové kořínky, smíchejte nastrouhaný křen s olivovým olejem, vetřete do vlasů a hlavu zabalte na 20 minut do ručníku. Pak vlasy umyjete. .

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama