Kréta, ostrov stovek pláží

Kréta se turisty zmocňuje hlavně svým severním pobřežím, které je jedna velká pláž. A vy si budete muset vybrat, jestli pláž s lidmi, lehátky, slunečníky a barem, anebo kouzlo osamění dál od hotelových komplexů.

Ovšem Kréta není jenom moře a pláž. Je tu i vnitrozemí, drsně krásné. Nejvýznamnější města jako Chania, Rhetymno či Herakleion leží také neomylně na severu a panuje tu klasická řecká líně slunečná atmosféra. Nikdo si už nevzpomene, že tu v květnu 1941 přistávali němečtí výsadkáři a rozpoutala se tu mezi nimi a Brity krvavá řež. Dnes tu vládne až kýčovité azúro, zajištěné dobrou infrastrukturou.

Nechcete-li si smýt zdejší hodně slanou vodu v hotelovém bazénu, můžete na veřejných plážích využít sprchu zdarma. Výhodou pro rodiny je na severu mírný vstup do moře, a k plavkám si přikupte brýle do vody, plave tu i u břehu spousta barevných rybek! Téměř každý resort nabízí výlety lodí na okolní ostrovy, a skoro všude mají aqvapark.

Líbí se vám hory?

Do hornatého vnitrozemí vám v hotelu rádi zařídí výlet. Například do údolí Messara s olivovníkovými háji a kostelíkem Agia Deka ze 12. století, který připomíná umučení deseti světců Římany. Vidět musíte Knossos, tři tisíce let starý palác minojské civilizace na severozápadě ostrova, stejně jako údolí Samaria ve vnitrozemských Bílých horách. Frangokastello na jihozápadě ostrova s křižáckým hradem na pobřeží je super! Z letoviska Kissamos na severozápadě Kréty vyrážejí lodě na zajímavý výlet k pevnosti Gramvousa a k nádherné pláže Balos Lagoon. Nedaleko od Chanie jsou na výběžku do moře krásné kláštery Agia Triada a Gouverneto, ale pozor, vstup jen v dlouhých kalhotách, dámy v sukni!

Co je na jihu?

Jih Kréty je hornatý, skalnatý a skalnaté je i pobřeží, ale i tak se tu najdou pěkné pláže u městeček Sougia, Loutro, Matala (kde lze vidět i antické ruiny), jen se tu mořské dno rychleji svažuje.
Příjemné je vlhčí a zelenější klima, a zdejší vesničky v až dva tisíce metrů vysokých horách jsou malebné jako z pohlednice. Na jihovýchodě v Irapetře je k vidění benátská pevnost ze 13. století, stará mešita Tzami a pěkná fontána z osmanské doby.

Pro individuální výlety se dá poměrně levně půjčit auto či skútr.

Je odsud pěkný výlet na 15 km vzdálený ostrůvek Chrisi s unikátním cedrovým lesem a panenskými plážemi s bílým pískem. A to jsme krásy a možnosti Kréty pouze nakousli!

Dobroty na Krétě

Gyros – maso, většinou vepřové či skopové opékané na rožni dostanete všude, s hranolkami nebo v pita chlebu. Místní vám ale vysvětlí, že to vlastně řecké jídlo není, ale turisté jsou na něj zvyklí. Suvlaki - grilované jehly se skopovým nebo jehněčím masem, kořeněné dobromyslem a saturejkou. Kleftiko - různé druhy masa (kuřecí, jehněčí) se zeleninou či brambory, vařené a pečené většinou v alobalu. Stifado - dušené králičí nebo hovězí maso v červené omáčce na kyselo s cibulí. Dolmades - vinné listy plněné čímsi jako rizotem, někdy se to podává s kyselou smetanou, někdy s tzatziki, omáčkou, která je vlastně jogurt se strouhanou okurkou, česnekem a kořením. Gemista - grilované rajče plněné kořeněnou rýží. Dakos – svačinka, chléb s rajčaty a ovčím sýrem utopený v olivovém oleji. Choriatiki – řecký salát z rajčat, okurek, paprik, salátu, červené cibule a oliv, posypaný ovčím sýrem feta.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama