Kréta pokaždé jinak

Nádherná přímořská letoviska i nedotčená příroda

Tento řecký ostrov je plný překvapení. Každá jeho část je trochu jiná. A všechny dohromady.

Sever milovaný turisty

Zdejším písčitým plážím s pozvolným vstupem do moře se přezdívá Krétská riviéra. Najdete tu též rušný noční život a úžasné památky. Leží tu hlavní město Heraklion s historickým centrem se slavnou Morosiniho kašnou.

Nedaleko města stojí největší minojský palác Knossos. Mezi turistická centra patří město Rethymno, Stalis, Malia a letovisko Gouves. Kolem letoviska Kavros se táhne dlouhá pláž lemovaná palmami a eukalypty. Romantický Mirabeslký záliv s překrásnou lagunou Elounda si nenechte ujít.

Za přírodou na západ

Vlhčí a zelenější část ostrova je vhodná na lenošení na pláži i na procházky. Navštivte Chanii, zdejší benátský přístav ze 14. stol. a městskou tržnici s desítkami obchodů. Mezi letoviska patří Platanias, Agia Marina, Gerani, Stalos, Tavronisis, Kolymbari.

Udělejte si výlet na ostrov Elafonisi, v řečtině ostrov pokladů. Dá se k němu přebrodit mělkými lagunami přes pláž. Společně s okolním mořem je ostrov chráněnou přírodní rezervaci.

Malebné jižní pobřeží

Zdejší malé pláže nabízejí klid. Je tu moderní prostředí a slušné ceny. Ve Frangokastellu vás zaujme pobřežní benátská pevnost. Plakias, dnes již velmi známá turistická destinace se spoustou hotelů, penzionů a taveren.

Koupání na zdejší pláži vám ale může v létě překazit často foukající prudký vítr. Kousek za Plakiasem najdete Moni Preveli s pláží, kde se mísí sladká voda řeky se slanou mořskou. Romantické městečko Paleochora.

Pohled do vnitrozemí

Pokud patříte mezi příznivce horské turistiky a pěších túr, najdete ve vnitrozemí Kréty horská pohoří i na výšlap méně náročné vysočiny a pahorkatiny. Na Krétě také naleznete 16 kilometrů dlouhou soutěsku Samaria v horách Levka Ori.

Cesta tímto přírodním kaňonem plným vzácných rostlin a zvířat je úchvatná. Další soutěskou je Imbros. Pěší cesta trvá asi 2 hodiny (7 km). Vnitrozemí ukrývá i spousta malých klášterů a pevnůstek.

Za archeologií na východ

Historickým pokladem je bezesporu Gortys, bývalé obrovské římské město a palác Festos, krásný minojský palác z roku 1900 př.n.l. Na nejvýchodnějším výběžku Kréty je k vidění palác Zakros.

Jedná se o nejzachovalejší ze čtyř nejvýznamnějších mínojských paláců. K zajímavé archeologické lokalitě patří Gournia, nazývaná minojské Pompeje. Ze severního pobřeží východu se dají podniknout výlety na ostrovní pevnost Spinalongu, která nebyla nikdy dobyta.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama