Krkonoše, to jsou panoramata!

Výhodou našich největších českých hor je to, že se tu prostě cítíte jako doma. Nejvíce sem samozřejmě jezdí lyžaři, ale pozor, dnes už jsou Krkonoše plné i dalších atrakcí. A kromě čistého vzduchu se můžete kochat výhledem jako z pohádky.

Kde je to v Krkonoších nejlepší? Bráno od západu, má už první horské středisko, Harrachov, všechny předpoklady k ideální dovolené, a to nejen prvotřídní sjezdovky z Čertovy hory od modré po černou, ale i výborné běžkařské tratě s napojením na krkonošskou lyžařskou magistrálu. Velkou výhodou jsou i hotely a restaurace kolem hlavní silnice, kde si lze zajít i do bazénu a všech druhů wellness. Nemusíte být ani kdovíjaký sportovec k běžkařskému přesunu do Rokytnice nad Jizerou hned se třemi lyžařskými areály, z nich ten nejproslulejší s nejdelšími sjezdovkami je pod Lysou horou. Roztaženost centra vyrovnává skibus zdarma, velmi hustá síť ubytování i restaurací přináší jistotu, že se chytíte i „na blind“. Novinkou je solná jeskyně v centru města.

Sv. Jan Nepomucký sice netušil, co je dovolená, přesto ve „Špindlu“ bdí nad jejím zdarem.

Blížíme se od jihu

Směrem od Vrchlabí nás čeká Špindlerův Mlýn, ale na cestě k němu jeho levnější, ale lyžařsky možná kvalitnější mladší bratr, Herlíkovice. Zde z vrchu Přední Žalý spadají lyžařské dráhy závodních parametrů, a vedle nich v areálu Bubákov jsou naopak mírné stráně, vhodné pro děti a výuku lyžování. Zároveň se z Žalého rozbíhají pěkné běžkařské trasy. Co se týče „Špindlu“, tak ten by filmoví Homolkovi asi už nepoznali. Z jejich zotavovny Radost je luxusní hotel Palace Club, zůstala snad jen ta panoramata a pověstné sjezdovky areálů Medvědín a Svatý Petr. Ale zato přibyly čtyři bazény, z toho dva s parametry krytého aquaparku, a nabídka služeb je neskutečná – wellness, podzemní střelnice, bobová dráha…

Masáže a jiný wellness vám už zajistí téměř v každém hotelu. Je libo saunu, bazén, fitko???

Trojka na východě  

Pec pod Sněžkou je známá sjezdovkami půvabně se svažujícími k okraji obce a zejména lanovkou na naši nejvyšší horu. Stačí se vyvézt kterýmkoli vlekem a jsme na hřebeni s krásnými výhledy z běžkařské cesty. Centrem wellness atrakcí včetně velkého bazénu je tu hotel Horizont, tyčící se z údolí jako vodárenská věž. Na běžkách jste cobydup na Černé hoře s dalším střediskem v Janských Lázních, které kromě rozsáhlých sjezdovek skýtají „veget“ opravdových lázní s léčebnými pobyty a aquacentrem.
Chce to jen ubytovat se v centru a mít všude blízko. Blízký Černý důl se naproti tomu chlubí lyžařským areálem s rodinnou atmosférou. I tady ale najdete bazén, v hotelu Aurum nad říčkou Čistou.

Takhle pohodlně a v teple vyjíždějí lyžaři na Černou horu nad Janskými Lázněmi.

Co je Krkonošská magistrála?  

Půvab této 540 km dlouhé sítě běžkařských tras spočívá v tom, že si po ní mohou udělat krásný výlet i málo zdatní lyžaři včetně důchodců. Stačí se vyvézt lanovkou v kterémkoli místě na hřebeny a pak už turista překonává, zvolí-li správnou trasu, jen minimální převýšení. Navíc vás každá trasa neomylně a nejpozději po pár kilometrech dovede na rozcestí s horskou boudou a restaurací, kde lze doplnit síly. K nejznámějším patří Labská bouda nad Labským dolem, Vrbatova bouda u Zlatého návrší, Luční bouda, Výrovka a Chalupa Na Rozcestí nad Pecí pod Sněžkou. Trasy, u kterých v případě vánice hrozí sjetí z cesty, jsou značené tyčovinou. Velice často jsou kolem „magistrály“ k vidění staré pevnůstky zvané řopíky. Téměř pravidlem je, že se opatrný nováček diví, jak rychle zvolenou příliš krátkou trasu ujel a hledá objížďky. Když svítí slunce, je to zážitek nad zážitky. Takže, jak říkají běžkaři: Ať to sviští!

Polské osvěžovně na Sněžce Češi od pradávna říkají Létající talíř.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden