Kroužením proti bolestem

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v pořádku. A čím je člověk starší, tím více bolestí může mít. S většinou se ale dá něco dělat nebo je aspoň zmírnit.


Zvláště starší lidé trpí více bolestmi různých částí těla a ráno jim trvá déle, než jsou schopni se aspoň normálně pohybovat. Tak trochu s nadsázkou se říká, že když se od určitého věku ráno probudíte a nic vás nebolí, jste mrtví. Pokud se ale s bolestí smířit nehodláte, můžete vyzkoušet jednoduchou metodu – kroužení. Přinášíme malý návod jak na to.


Proč tělo bolí


Tělo potřebuje být stabilizované, mít určitou svalovou souhru, která zabezpečuje zpevnění páteře během všech pohybů. Hluboké stabilizační svaly se automaticky aktivují při jakémkoliv zatížení, při stoji, sedu, pohybu rukou i nohou.


Když jsou ochablé, tělo reaguje bolestí. Mnoho lidí chodí bez pohybu pánve – a právě tak často vznikají i bolesti v bederní páteři a jiných částech těla. Abychom si správné postavení udrželi, potřebujeme je posílit správným pohybem. Tato jednoduchá cvičení je dobré provádět ráno a večer. I tyto dvě chvilky denně dokážou téměř zázraky.


Krouživý pohyb je lék


Pro celé tělo jsou vhodné krouživé pohyby, které ho postupně uvolňují. Využít je můžeme pro uvolnění v jakýchkoliv oblastech, ať už se jedná o kroužky pánví, kolenem, kotníkem nebo zápěstím. Nejprve rozvolněte rozsah pohybu kloubů.


Posaďte se pohodlně na židli a začněte opisovat malé kroužky zápěstím. Pak přidejte kroužky v loktech a nakonec kružte celými pažemi. Poté přejděte k nohám. Nejprve kružte kotníky a pak provádějte mírné kroužky v kolenou.


Nenechte páteř ztuhnout


Zejména páteř bývá často stažená v různých částech – v bederní oblasti, hýždích, pánevním dnu nebo v oblasti břicha, a proto by se měla co nejvíce rozhýbat. Pohyby při jejím rozcvičování vedeme do všech stran – dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, až nakonec vše spojíme v pomyslné osmičky. Zkuste si třeba dát vleže na pevné podložce pod kostrč takzvaný ježkový míček a pak pomalu a zlehka pohybujte pánví dopředu a dozadu, doprava a doleva, následně boky naklánějte nahoru a dolů a nakonec pohyby spojte zase v osmičku.


O staženém hrudníku a následných problémech s hrudní páteří se traduje, že se v ní skrývá stres. Pro rozhýbání hrudní páteře můžete použít polonafouknutý míček overball. Položte si ho doprostřed pod lopatky, ruce dejte v týl a opět provádějte všechny tři pohyby: dopředu a dozadu, nahoru a dolů, doleva a doprava, a nakonec je spojte v osmičku.


Přidat můžete i dechové cvičení, které odbourá stres. Lehněte si na břicho a polonafouklý overball si dejte pod hrudník. Ruce položte volně v týl, s nádechem hrudník lehce otevírejte a s výdechem zavírejte. Několikrát opakujte. Stejně tak můžete rozhýbat krční páteř, když si položíte polonafouklý overball do oblasti šíje, a dál už budete postupovat stejně.


Dobré rady:


Při cvičení je důležitá pravidelnost. Cvičením lze předejít projevům stáří, zraněním i nemocem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden