Který olej je nejlepší?

Čím nejlépe nahradíte živočišné tuky ve vaší kuchyni? Kdo se v tom má vyznat? Kdy můžete jedlé oleje použít k vaření, kdy ke smažení, a kdy se hodí třeba jen do salátů? Poradíme vám, jak se v široké nabídce nejrůznějších olejů zorientovat.

1. Arašídový olej  Má neutrální chuť s mírným aroma burských oříšků. Použití: při přípravě salátů i při tepelné úpravě pokrmů. Je vhodný i pro použití při dlouhém smažení, nepřipaluje se až do 220 °C. Dodá typickou chuť asijské kuchyni, lze použít k marinování, do salátů, polévek, omáček, majonéz a na sladké pokrmy.

2. Dýňový olej  Na rozdíl od samotné chuťově nevýrazné dýně je velmi dobrý. Použití: Pouze ve studené kuchyni na saláty, zeleninu, ryby i maso. Delikatesou jsou sladké brambory s bylinkami a dýňovým olejem. Nezahřívat!

3. Kukuřičný olej  Má jemnou chuť a zřetelně voní po kukuřici. Použití: Hodí se na brambory, rýži, do všech hotových jídel, salátů, zeleninových mís, na ryby. Jídla s kukuřičným olejem se mohou ohřívat, ne však vařit!

4. Lněný olej Je nevýrazné, až lehce oříškové chuti. Nezahříváme! Použití: Lze ho používat za studena do salátů, do tvarohu, tvarohových pomazánek a neochucených jogurtů. Má zcela výjimečné složení, tak vysoký podíl kyseliny alfa-linolenové poskytují už jen tučné ryby!

5. Olivový olej Je nahořklý s trochu palčivou chutí. Použití: Velmi vhodný pro studenou kuchyň, ale díky své teplotní stabilitě slouží i ke zdravé tepelné úpravě pokrmů (do 210 °C). Kromě salátů, těstovin a rizota do něj můžeme nakládat bylinky. Tvoří základ bazalkového pesta.

6. Palmový olej Je chuťově zcela neutrální. Použití: Především při fritování, pečení a smažení, protože se až do 240 °C nepřepaluje. Je vhodný i pro přípravu studených jídel, např. salátů určených k rychlé spotřebě. Není však vhodné takové pokrmy uchovávat v chladu kvůli vyšší teplotě tuhnutí. Pozor: Nehodí se pro osoby se zvýšeným cholesterolem!

7.Řepkový olej  Je chuťově neutrální, až trochu hořký. Nepřepaluje se do 190 °C. Použití: Bez omezení ve studené kuchyni, ale i k dušení, pečení, ke grilování a fritování.

8. Sezamový olej  V jídle vyniká snadnou stravitelností. Použití: V orientální kuchyni v řadě sladkostí, vyrábí se z něj i chalva a je rovněž součástí cizrnové pasty. Také v exotické kuchyni do zeleninových jídel. Měl by se používat spíše k dochucování než k vaření, protože se při přehřátí snadno přepaluje (už při 150 °C)!

9.Slunečnicový olej  Má jemnou chuť slunečnicových semínek. Použití: Bez omezení, hodí se i na smažení (do 200 °C), při němž je třeba větší množství oleje. Je vhodný také k přípravě majonézy.

10. Z vlašských ořechů  S výraznou výtečnou ořechovou chutí. K dochucování (je velmi aromatický), obzvláště do salátů, např. na salát s ořechy a kousky plísňového sýra.   Extra tip pro labužníky Dnes už lze běžně koupit také různě dochucené oleje. Například s citronem, česnekem, chilli, bazalkou, malinami, anebo lanýži, kterými ještě zvýrazníte chuť běžně připravovaných pokrmů.

.

reklama
reklama

Komentáře