Kurkuma je dobrý lékař

Chcete zlepšit paměť nebo zmírnit bolesti kloubů? Vsaďte na protizánětlivou kurkumu, kterou pravděpodobně máte v kuchyni. Tohle skvělé koření jako silný antioxidant ale nabízí ještě mnohem víc.

Jedna lžička denně

Pokud chcete posílit imunitu a preventivně se chránit před řadou onemocnění, dejte si denně polévkovou lžíci nastrouhané čerstvé kurkumy nebo kávovou lžičku kurkumy sušené. Můžete ji trochu přisypat k rýži nebo vařeným bramborám, do kuskusu, quinoy či bulguru.

Hodí se i do dušené nebo restované zeleniny, jogurtových dipů či humusu. A protože podporuje trávení, můžete ji přidat i do těžších a mastnějších jídel.

Co ještě dokáže?

Chrání srdce

Kurkuma chrání také před některými nemocemi srdce, jako je například nepravidelný srdeční tep (arytmie) nebo onemocnění srdečního svalu. Pomáhá také k lepšímu prokrvení organismu, působí proti krevním sraženinám a reguluje hladinu špatného (LDL) cholesterolu v krvi.

Budete-li ji denně konzumovat přiměřené množství, můžete předejít ateroskleróze, která je rizikovým faktorem pro infarkt a mrtvici. Nesmíte ale užíváte léky na ředění krve.

Mírní osteoartrózu

Užívání kurkumy po dobu čtyř týdnů může pomoci zmírnit osteoartritické bolesti. Osteoartróza je chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání a přestavbě kloubní chrupavky.

Zlepší paměť 

Vědci u lidí, kteří po dobu osmi měsíců užívali dvakrát denně 90 miligramů kurkumy, zaznamenali výrazné zlepšení paměti na rozdíl od těch, kteří ji nejedli.

Vědci proto věří, že protizánětlivé účinky kurkumy mohou chránit mozek před nemocemi souvisejícími s pamětí, jako je třeba Alzheimerova choroba.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama