Květinový ráj v Nizozemí

Chcete vidět tisíce květin nejrůznějších barev a nejroztodivnějších dekorací?

V dubnu začíná v zámeckém parku Keukenhof sezona tulipánů. Návštěvu parku nezapomeňte spojit se slavnou zahradou miniatur Madurodam a květinovými slavnostmi.

Pro Holandsko, které je částí Nizozemí, není většího národního symbolu než je tulipán. Tulipány jsou zde oblíbenou výzdobou domácností, předzahrádek, dvorků i městských parků. Květiny se v Holandsku pěstují ve velkém a holandští floristé udávají tón květinové módě.

Dokonce i kolem silnic najdete barevná pole s tulipány, narcisy nebo liliemi.

Park Keukenhof

A právě nyní se otvírají brány zámeckého parku Keukenhof, největšího květinového parku v Evropě. Keukenhof leží asi 30 km jihozápadně od hlavního města Holandska Amsterodamu a odjakživa láká mnoho turistů.

Proto je dobré park navštívit brzy po začátku sezony, kdy se v něm ještě neprochází davy návštěvníků. Právě v té době, kdy se květiny teprve rozvíjí, si můžete vychutnat klid a krásu místa a také si i něco pěkného vyfotografovat na památku.

Nebo se jen tak můžete procházet kolem nekonečných lánů tulipánů, překrásných jezírek, potůčků, starých stromů i uměleckých děl sochařů. Kromě tulipánů se zde rozvíjí i další květiny, jako jsou narcisy, begonie, krokusy, mečíky, chryzantémy, jiřiny, růže, ale zároveň i exotické rostliny.

Návštěva parku vás ohromí nejen svou všudypřítomnou vůní rozkvetlé jarní zahrady, ale také pestrobarevnými variacemi roztodivných druhů květin.

Kouzelné miniatury

Až se vaše oko dosytosti nabaží krásných květin, můžete se vydat za další holandskou pozoruhodností.

Necelých 32 km od parku Keukenhof se nachází město Den Haag, ve kterém najdete jeden z nejznámějších parků s miniaturami na světě – Madurodam. Slavný zábavní park, který je veřejnosti přístupný už od roku 1952, se rozkládá na 18 tisících metrech čtverečních a zobrazuje nejznámější Holandské stavby jako miniatury v měřítku 1 : 25.

To je však teprve začátek! Madurodam je rozdělený do čtyř částí – venkov, přístav, centrum měst a průmyslová oblast. Nejsou tu jen mlýny, sýrové trhy a plavební kanály, ale i moderní budovy, významné továrny, veliké mosty, železniční zastávky nebo letiště.

Prostě vše, na co byste narazili v reálném Holandsku. A všechno je doplněno pravými zelenými stromy, tekoucí vodou anebo pohyblivými modely aut a vlaků. Instalaci miniatur můžete klidně procházet celý den, a to dokonce i s místní českou brožurou a mapou, která vás podrobně informuje o jednotlivých lokacích.

Ochutnejte

Zkuste národní jídlo stamppot, což jsou šťouchané brambory s kapustou nebo čekankou a kouskem vepřové pečeně. Pokud jste velký gurmán, nenechte si ujít škeble vařené s vínem a pórkem a k tomu vařený brambor.

Prodloužený víkend autobusem s ubytováním v tříhvězdičkovém hotelu se snídaní pořídíte již od 3790 Kč

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden