Kypr je ostrov lásky, věčného mládí a vína

Skvostné pláže a památky od antiky až po islámské mešity

Poznejte tu pravou atmosféru Kypru v některé z horských vesniček, nechte se unést mystickým kouzlem odlehlých klášterů, nebo ochutnejte kyperskou kuchyni a vína, která patří mezi nejstarší na světě.

Je domovem bohyně krásy a lásky Afrodité a boha vína Dionýsa. Přestože svou polohou patří do Asie, kultura a tradice Kypru jsou úzce spjaté s Evropou. Napětí mezi řeckým jihem a tureckým severem turisté při návštěvě ostrova nepocítí. Není třeba se obávat. Čeká vás zde pohádková dovolená plná slunce, pohody a odpočinku.

shutterstock_456204544

Největší lákadla

Hlavní město Nikósie je zajímavé svým rozdělením na řeckou a tureckou část. Většina historických památek se nachází v točitých uličkách mezi hradbami. Právě zde najdete proslulou turistickou čtvrť Laiki Geitonia, což je okouzlující pěší zóna plná tradičních domů, obchodů, restaurací, galerií.

shutterstock_118605310

Z Nikósie nasměrujte svou cestu do Larnaky, která se může pochlubit krásnou pobřežní promenádou a dlouhou pláží, jako stvořenou pro koupání. I zde na vás dýchne historie. Největším lákadlem je Lazarův sarkofág v kostele Agios Lazaros, kde jsou uloženy Lazarovy ostatky.

Nejtypičtější kyperskou atmosféru s řadou malebných kavárniček, diskoték a obchůdků si nejlépe užijete v přístavním městečku Limassolu nebo v nádherném letovisku Ayia Napa, kde se nachází nejkrásnější pláž ostrova – Nissi Bay s bílým pískem a průzračnou, tyrkysovou vodou.

Nejhezčím městečkem je ovšem domov Afrodity – starobylý Pafos. A pokud máte slabost pro Shakespeara,  navštivte Famagustu se starověkou citadelou. Právě zde totiž zavraždil Othello svou milovanou Desdemonu.

shutterstock_195020711

Pochutnejte si

Chcete ochutnat tradiční kyperské jídlo? Objednejte si mezze. Zajímavé je servírování tohoto pokrmu. Na stole vám přistane postupně varianta mnoha různých chodů, podávaných na malých talířcích. Často to je i více jak 20 různých jídel z masa, lilku, cizrny, ryb a zeleniny.

Nechybějí různé omáčky, nejčastěji sezamová s česnekem a okurková s jogurtem a mátou. Velmi oblíbený je kořeněný ovčí sýr halloumi na grilu. Tento sýr je doporučovaný na dlouhověkost a je součástí věhlasné kyperské diety.

Vedle vína stojí z alkoholických nápojů za zmínku Metaxa, Ouzo a kyperská brandy. Pokud si dáte kyperskou kávu, dostanete klasického „turka“. Po ostrově se budete nejlevněji pohybovat sběrným taxi, dejte si jen pozor, abyste je naplnili.

shutterstock_534784459

Pokud si půjčíte auto, nezapomeňte, že se zde jezdí, stejně jako ve Velké Británii, vlevo. Ubytování na Kypru pořídíte nejlevněji v hostelu za 30 eur.

Dejte si halloumi

Dostanete výborný sýr, který je kombinací kozího a ovčího. Je slanější než bývají sýry balkánské a vrže mezi zuby. Hodí se k salátům a na grilování. Neroztéká se.

Dovolenou letecky na 8 dní v hotelu se snídaní pořídíte od 8 580 korun

reklama
reklama