Ladislav Smoljak - Jako obávaný fyzikář propadl kouzlu divadla

Byl velkým milovníkem žen. A právě proto je v divadle nechtěl. Nedělalo by to prý dobrotu. Nosil podpatky, aby vypadal vyšší, a při jízdě na kole si rád zpíval árie.

Svým vzhledem připomínal Alberta Einsteina, toho si nelze nevšimnout. Žárovku sice nevymyslel, ale spoluvytvořil největšího českého fiktivního génia Járu Cimrmana. Smoljak pocházel z velmi skromných poměrů. Jeho tatínek se narodil v Podkarpatské Rusi.

Jako polovičního sirotka ho přes charitativní organizaci poslali do Čech, kde se ho měla ujmout  nějaká rodina. Tak se dostal ke krejčímu z Poříčí nad Sázavou.

Zde Smoljakův tatínek vychodil jen tři měšťanky, nikdy nečetl knihy a s psaním měl potíže. O to víc ale dbal na to, aby se jeho synovi Láďovi dostalo patřičného vzdělání.

Setkali se za katedrou

Smoljaka to táhlo k umění, proto si dal přihlášku na DAMU na divadelní režii. Pro nedostatek invence ho ale nepřijali. Rozhodl se proto vystudovat matematiku a fyziku na Vysoké škole pedagogické. Kdo by čekal, že se právě zde potká s těmi správnými divadelními nadšenci? Na této škole se potkal se

Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
Staňte se členem Premium sekce
VIP
Exkluzivní články každý den! Vždy zaručený výběr jen toho nejlepšího a jedinečného čtení!
Výhody
20% SLEVA na všechny knihy z naší knižní produkce
Dárky
Zdarma roční předplatné elektronické verze jednoho z našich časopisů

Komentáře