Lákají vás zatopené lomy?

Křišťálově průzračná voda, romantické prostředí a často i příjemná pláž

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá, lomy leží většinou v krásném a tichém prostředí. V parných letních dnech vám přinese příjemné osvěžení.

Chcete vidět medúzy?

Kdo by neznal český Grand Canyon, vápencový lom Velká a Malá Amerika? Na jeho dně se nacházejí dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, která přímo lákají ke koupání. Bohužel brána do lomu je zavřená, a tak i přes přísný zákaz řada lidí slézá dolů po skalách, což je nebezpečné.

Lom ale stojí za to aspoň vidět z vyhlídky u parkoviště, nebo z pěšin vedoucích kolem. I když vám bude líto, že se nemůžete v lákavě modré vodě vykoupat, v okolí najdete mnoho náhradních řešení. Například lom Baraba u Mělníka. Je to zatopená pískovna s písčitými břehy.

Příjemné koupání vám nabídne také bývalá pískovna Mlékojedy u Neratovic. Voda zde bývá krásně čistá a slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Známé jsou také Konětopy poblíž Brandýsa nad Labem. I to je bývalá pískovna, velkou zajímavostí tu jsou ovšem sladkovodní medúzy, které jinde neuvidíte.

Dřevěný žralok na dně

Velice romanticky vypadá lom u obce Borek, najdete ho mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Oblíbili si jej zejména potápěči, ale i milovníci koupání si tu přijdou na své. Lom leží v krásném prostředí a nabízí nádherně průzračnou vodu.

Pokud hledáte další hezké koupání v tomto kraji, pak se vydejte na Pelhřimovsko a zkuste zatopený kamenolom v Horní Cerekvi. Má jednu z nejčistších vod na koupání na Vysočině. Pokud se budete potápět, pak můžete na dně objevit dřevěného žraloka o délce pět metrů.

Ke koupání láká také zatopený lom u Dolní Rožínky. Je rozdělený na dvě části – brouzdaliště pro děti s mělkou vodou a lom pro plavce. I tady najdete v okolí řadu zajímavostí, třeba strašidelný zámek Draxmoor nebo Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem.

Hurá za mloky a raky!

Nedaleko Kroměříže najdete přírodní památku Kurovický lom. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání. Po dlouhá léta byl k tomuto lomu vstup zakázán, to se ale před několika lety změnilo. Přímo k lomu se autem nedostanete, bude však úžasnou osvěžující zastávkou na cyklovýletě.

Zmínit je třeba hlavně lom nedaleko Znojma. Mašovický lom je v soukromých rukou, je však přístupný veřejnosti a vstupné se neplatí. Do Mašovic k hostinci zajíždí ze Znojma autobus, odsud je to pak pěšky jen 10 minut.

U tohoto lomu můžete zahlédnout mnoho vzácných živočichů, včetně mloků, ještěrek a raků. Zatopený břidlicový kamenolom s průzračně čistou vodou najdete též u Hranic na Moravě. Jmenuje se Olšovec. Vstup do vody je tu ale poměrně příkrý, proto není vhodný pro menší děti.

Ochutnejte Smraďocha!

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě patří mezi nekrásnější v kraji. Najdete jej nedaleko silnice ze Sušice do Rabí, kde stojí slavný hrad. Cedule u lomu vstup zakazují, přesto je oblíbeným místem mnoha lidí, které láká nádherná, čistá voda.

Vyhlídkové místo nad lomem navíc nabízí nádherné výhledy do okolí. Pokud nechcete porušovat zákazy, můžete se koupat oficiálně v zatopeném kamenolomu Starý Klíčov na Domažlicku. Voda je tu také nádherně čistá a pláže travnaté i písčité.

Veřejnosti přístupný je také lom Okrouhlák nedaleko Konstantinových Lázní. I zde je koupání s písečnou pláží a pak se můžete vydat do okolí třeba na hrady Gutštejn nebo Krasikov. Na cestu se nezapomeňte posílit léčivým pramenem Konstantinových Lázní – Smraďochem!

Potopte se za pokladem

Vznik nejoblíbenějšího zatopeného lomu na severní Moravě, Stříbrného jezera, souvisí v těžbou sádrovce, od něho je odvozen jeho lidový název – Sádrák. Nachází se na okraji Opavy a jezero je snadno dostupné městskou hromadnou dopravou.

Pokud chcete ale opravdu velkou romantiku, zasazenou do lesů, pak vyzkoušejte lom v Černé Vodě nedaleko Jeseníku. Jeho hlavní zvláštností je vysoká kolmá stěna, podle níž jej odlišíte od ostatních lomů.

Tady vás čeká opravdu krásné koupání, žádné stánky, žádné atrakce, žádné záchody, jen pár nadšenců. Koupání je povoleno na vlastní nebezpečí. Také bývalý břidlicový lom za obcí Svobodné Heřmanice na Opavsku slouží jako oblíbené koupací místo.

Potápěči si zde navíc užijí dobrodružství, když objeví na dně truhlu s pokladem, mořskou pannu, člověka v kleci a mnohé další předměty, které tu jsou umístěné jako atrakce.

reklama
reklama

Komentáře