Můj kousek štěstí

Lázeň v ledu?

Zkuste krásně trpět!

Venku mrzne, až praští, a někteří se přesto nadšeně noří po krk do ledové vody. Jde vám z toho mráz po zádech? Co na tom vlastně mají?

Koupání v ledové vodě je v posledních letech i u nás stále populárnější. Podlehly mu i mnohé celebrity, například Nela Boudová, Sandra Pogodová či Eva Holubová.

A není divu, ona tahle móda není vůbec nesmyslná. A co vám všechno může dát? Imunitu, lepší náladu a kondici. Pojďme se na to podívat důkladněji!

Netřeba být hned jako „bába z ledu“

V českém filmu Bába z ledu si otužování doslova na vlastní kůži vyzkoušela i herečka Zuzana Kronerová. Dlouho ovšem váhala, zda roli vezme, a radila se s lékaři, jestli to může ve svém věku zvládnout, přece jen už jí v té době bylo přes šedesát let.

Nakonec u otužování zůstala i po skončení natáčení. Až vy sami zjistíte, že vám vyhovuje, a jaké benefity otužování přináší, možná na něj získáte stejný názor. A rozhodně nemusíte, respektive ani nesmíte, rovnou skákat do ledové vody.

To by vám bez správné přípravy mohlo naopak uškodit. Způsobů, jak začít, je mnoho, stačí si vybrat ten, který vám bude nejvíc vyhovovat.

I studená sprcha prospěje vašemu zdraví a kondici.

První krůčky

Začít se musí pomalu. Jako otužování můžete brát i postupné zlepšování tolerance vůči chladu. To můžete provádět tak, že se budete méně oblékat a doma méně topit. Nebo se začněte otužovat ve sprše.

Zpočátku stačí si ke konci sprchování na 10 vteřin pustit studenou sprchu. Sprchujte si tak nejdříve nohy a postupně prodlužujte čas a přidejte i další tělesné partie směrem vzhůru. Při sprchování se trochu pohybujte, aby tělo neprochladlo.

Díky pravidelnému tréninku pod studenou sprchou vydržíte i několik minut. S tím už si můžete vystačit. Možná vás pak ale bude lákat zkusit víc.

Koupání v ledové vodě není pro každého. Mohou ho provádět zdraví lidé, a to po důkladné přípravě.

Jak na venkovní koupání

Předtím, než půjdete plavat ven, je nutné se alespoň 3 týdny každý den otužovat studenou sprchou. Nikdy se ale nenořte do chladné vody sami! Najděte si zkušeného parťáka nebo otužileckou skupinu – vždy je dobré mít kolem sebe lidi, kteří vám v případě potřeby pomohou.

Myslete na to, že otužování není závod a k dosažení pozitivních efektů stačí krátká doba, zpočátku 30 sekund až tři minuty. Stačí vzít si plavky, případně boty do vody.

Někteří lidé si také berou čepici, ta má ale spíš význam, aby si nenamočili vlasy, případně jim nenamrzaly. Ztráta tepla přes hlavu je víceméně mýtus.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden