Léčivá a zkrášlující „hlína“

Ten správný druh jílu vybírejte vždy přímo pro typ vaší pleti

Využívání přírodních látek pro kosmetické účely se už dávno ukázalo jako skvělé řešení. Jednou z těchto látek jsou jíly.

Jíl je vlastně velmi jemný prášek minerálního původu. Ten nejlepší pro naši krásu je 100% přírodní a jen velmi málo upravovaný. K čemu všemu můžeme jíl využít?

Vyberte ten správný

Jíly se zpočátku využívaly pro léčebné účely, časem se ale přišlo na to, že jsou skvělé i jako kosmetický prostředek. Existuje spousta druhů jílů a jejich vlastnosti se liší. Asi nejpoužívanější je v kosmetice zelený jíl.

Bílý je jemnější a hodí se nejvíce pro suchou a citlivou pokožku. K čištění mastné pleti je vhodný jíl červený, růžový zase ocení normální, ale i sušší, citlivější i aknózní pokožka.

Druhů existuje ještě mnohem víc, ale pro základní použití si s těmito zcela vystačíte. Jíly obsahují spoustu cenných minerálů a stopových prvků, mají antibakteriální a obrušovací (exfoliační) účinky a schopnost absorbovat škodlivé toxiny, těžké kovy i nadbytečný maz.

Maska ze zeleného jílu má blahodárné účinky hlavně pro mastnou a aknózní pleť. Čistí, zmatňuje a regeneruje.

K čemu se hodí?

Kromě toho šetrně odstraňují odumřelé kožní buňky a dovedou pleť i regenerovat, vyhlazovat a zvyšují její elasticitu. Proto se skvěle hodí pro pleťové masky. Jílovou masku si můžete běžně koupit v drogeriích, nebo si pořídit jen základní práškový jíl a vyrobit si masku doma.

Vyrobte si masku

Domácí masku z jílu si připravíte naprosto jednoduše a levně. Stačí k práškovému jílu přidat vodu nebo jinou tekutinu, umíchat kašičku a pak už ji klasicky nanést na obličej. Přidat můžete i pár kapek kvalitního rostlinného oleje, výběr je na vás.

Důležité je, abyste si vybrali správný druh jílu, který bude vhodný pro vaši pleť. Pokud má pleť specifické potřeby, určitě si nastudujte, který jíl bude pro ni nejvhodnější.

Jílovou masku lze vyrobit i doma, je to snadné.

Pozor na hydrataci

Veškeré výhody vám jílové masky ale poskytnou jen tehdy, pokud je použijete správně. Jak bylo řečeno, jíl vytahuje z pleti maz, což je samozřejmě žádoucí. Když ale na obličeji zcela zaschne, začíná z pleti vytahovat také vodu, a to rozhodně nechceme – pokožka pak může být podrážděná a může začít svědit.

Jak tomu předejít? Zcela jednoduše: vlhčením obličeje. Vhodná je k tomu například květinová pleťová voda. Případně tomu můžete předejít, pokud při výrobě masky použijete pár kapek kosmetického oleje.

Dopřejte si koupel

Další možností, jak využít jíl k péči o pokožku, a to celého těla, je koupel. Pokožku krásně vyživí, vyhladí a může ulevit třeba při problémech s ekzémy. Do koupele jílu budete potřebovat více, na jednu lázeň jeden až dva šálky.

Stačí je jen nasypat do napuštěné vany, rozmíchat ve vodě a lázeň je připravená. Pokud dáváte přednost sprše, můžete si koupit mýdlo s jílem, pořádně si s ním tělo namydlit a osprchovat.

Zeštíhlující zábal

Nebo zkuste jílový zábal na zeštíhlení bříška. Smíchejte šálek zeleného jílu se lžičkou medu, mandlového oleje a ½ šálkem přírodní minerálky, přidejte 2 lžíce ricinového oleje a dobře promíchejte. Naneste na břicho, nechte působit 10–20 minut a poté opláchněte. Zábaly z jílu krásně prohřívají tělo, prokrvují ho a pomáhají také proti bolestem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden