Léčivé bylinky uleví při kašli a nachlazení

Většina z vás v tomto případě navštíví lékaře, nebo alespoň ulehne do postele. A také zkouší všechny ty předražené léky. Co to ale pro jednou zkusit trochu jinak? Jsou tu přece ještě bylinky, ať už je máte doma, nebo si je koupíte v lékárně.

Zázvor nikdy nezklame

Léčivé rostliny mohou být cenným pomocníkem, ale je třeba je dobře znát a vědět, které v daném případě použít. Zda dáte přednost jednodruhovým bylinám nebo osvědčeným bylinným směsím, to už je na vás.

Spolehlivým pomocníkem při nachlazení a chřipce je zázvor, ať už ve formě čaje nebo lahodných kandovaných kostiček, které seženete v každém obchodě se zdravou výživou. Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny.

Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti, a to i v dopravních prostředcích. Pokud máte jen mírně zvýšenou teplotu, zapomeňte na antipyretika a nechte své tělo pořádně vypotit. Pomůže vám k tomu lipový čaj, který si můžete připravit také z vlastnoručně nasbíraných a řádně usušených rozvitých lipových květů.

Při horečce si uvařte lipový čaj

Čaj by se měl pít úplně horký a oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také starý známý černý bez nebo voňavá mateřídouška.Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích.

Kašel zažene domácí sirup

I při kašli je dobré sáhnout po pomocnících z přírody. Kromě bylinných čajů, které je potřeba pít co nejteplejší a doplněné medem a citronem, jsou vhodné i bylinkové sirupy.
Zvlášť se osvědčily ty z mateřídoušky nebo jitrocele. Při zánětech v krku se doporučuje šalvěj. Ta má totiž výrazné dezinfekční, antibakteriální a antitivirové účinky. Šalvěj ale raději používejte jen ke kloktání, k vnitřnímu užití není ve vyšších dávkách vhodná.

Na kašel je dobrý i cibulový čaj. Dvě cibule nakrájené na kolečka povařte ve 2 litrech vody a poté oslaďte medem. Pijte ještě teplé.

reklama

Komentáře

reklama