Léčivé koření je vždy po ruce

Na konci zimy a počátku jara se ještě nemůžete spoléhat na čerstvé léčivé rostliny. Proto je dobré mít dostatečnou zásobu voňavého a léčivého koření.

Anýz

Anýz patří mezi koření, které spolehlivě tlumí bolest. Také podporuje vykašlávání, odstraňuje žaludeční nevolnost a pomáhá při nadýmání. Obsahuje silice, které zvyšují vylučování trávicích enzymů. Je proto vhodný k léčení celé škály trávicích potíží.

Při potížích užívejte dvakrát denně na špičku kulatého nože prášek pro dobré trávení. Jak si ho vyrobit? Lžičku anýzových semínek, lžičku fenyklových semínek, půl lžičky skořice a lžičku kořene hořce žlutého pomelte na prášek.

Ten uschovejte v dobře uzavřené skleněné nádobě. Na žaludek je dobré smíchat 200 ml podmáslí s lžičkou nadrceného anýzu. Anýzové podmáslí nechte 15 minut odpočívat a poté po malých douškách vypijte.

Badyán

Badyán má na lidský organismus antibakteriální a uklidňující účinky. V některých zemích se i žvýká po jídle jako digestiv na utišení žaludku. Na zklidnění křečí se pije badyánový čaj. Budete potřebovat 1 mokka lžičku čerstvě pomletého badyánu na 250 ml vody. Umletý badyán zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 6 – 7 minut. Teplý čaj vypijte, můžete přidat trochu medu nebo špetku mleté skořice. Tento čaj používejte buď jako prevenci, nebo jako léčivý čaj při problémech s bolestmi kloubů, při zažívacích potížích, průjmu, chřipce, rýmě nebo zahlenění.

Pepř

Pepř bývá často označován za krále všeho koření, a to nejen díky svým schopnostem ochutit každý pokrm, ale i ze zdravotního hlediska. Není divu, vždyť zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Rovněž stimuluje spalování tuků, odstraňuje nadýmání a podporuje srdeční činnost. Díky své schopnosti zahřívat organismus je vhodný pro ty, kteří trpí na studené nohy a ruce. Pepř také stimuluje nervový systém a podporuje vylučování hlenů. Zároveň je vhodný i na střevní potíže.

Ve východní medicíně se už dlouho využívá jako přírodní detoxikant. Piperin, který je obsažený v pepři, má účinky podobné morfinu, a proto působí proti bolesti. Pepř se už stovky let považuje i za přírodní afrodiziakum. Světově proslulý koktejl zvaný Bloody Mary má prý moc posílit sexuální touhu.

Skořice

Už samotná vůně skořice zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. Při konzumaci skořice a vnímání její vůně se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Skořice také působí preventivně proti Alzheimerově chorobě a zpomaluje průběh různých onemocnění. Rovněž je účinným bojovníkem proti virům, bakteriím a plísním. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.

Dokáže také pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Je také výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadbytek soli a škodlivin.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden