Můj kousek štěstí

Lepší než fitko

Na procházce se můžete kochat přírodou a přitom udělat něco pro své zdraví

Chcete se dostat do kondice nebo shodit pár kil? Není nic jednoduššího – nemusíte se trápit ve fitku, zkuste nejpřirozenější pohyb, totiž obyčejnou chůzi.

Chvála chůze je oprávněná. Navíc ji zvládnete i vy a nepotřebujete k tomu kromě dobrých bot prakticky nic. Stačí se jen odhodlat a začít. Chůze má blahodárný vliv nejen na vaši postavu, ale i na celkové zdraví.

Tělo se při ní přirozeně okysličuje, do pohybu se zapojují ruce i nohy, v trochu náročnějším terénu i střed těla. Chůze do schodů navíc prospívá i kloubům kolen.

Energii při chůzi doplníte zdravou svačinou.

Jak začít?

Aby chůze správně fungovala, chce to pravidelnost a trošku svižnější tempo. Pro začátek bude stačit půlhodinka denně – to zvládnete třeba cestou do práce, na nákupy, nebo vyrazte na krásnou podzimní procházku. Rozhodně si ale pořiďte pohodlné pevné boty, to je základ.

A vezměte si s sebou samozřejmě i nějaké pití a třeba i nějakou malou, zdravou svačinku do kapsy. Později, až se dostanete do formy, zvyšte dobu chůze na čtyřicet minut denně – a o víkendech při příznivém počasí toho zvládnete jistě daleko víc.

Chůzi vám mohou usnadnit i nordic walking hole.

Choďte správně

Při každém kroku je důležité vždy přirozeně ohnout nohu v kotníku a zapojit všechny svaly na nohou, aby se odlehčily klouby. Nejdříve měkce došlápněte na patu a postupně přenášejte váhu ke špičce. Kroky by měly být plynulé a stejně dlouhé.

Je lepší dělat kratší kroky, lépe si tak uhlídáte správný styl. Nesprávná chůze totiž může vést nejen ke zvýšenému riziku puchýřů na nohou, ale také k bolesti zad, kolen či kyčlí. Můžete si také pořídit hůlky na nordic walking. Ty pomáhají správnému pohybu a poskytují i určitou oporu.

Ve dvou se to lépe táhne

Je skvělé, když svůj zdravý koníček můžete s někým sdílet. Domluvte se s přáteli, rodinou nebo s partnerem. Vyplatí se to vám oběma.

Můžete pořádat i hromadné „výpravy“ ve více lidech, o zábavu při chůzi tak bude postaráno a ani vám nepřijde, kolik toho nakonec ujdete.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden