Moje sladké tajemství

Levandule navodí psychickou pohodu i krásné sny

Od poloviny června až do srpna si můžete nabírat zásobu voňavých květů levandule lékařské. Rozhodně se vám to vyplatí. Vždyť její účinky oceníte nejen v domácí léčbě, ale i při výrobě přírodní kosmetiky.

Voňavá levandule u nás sice volně neroste, zato ji najdete v mnoha českých zahrádkách. Pokud ji tedy někde ve svém okolí máte, využijte ji. Má totiž široké spektrum zdraví prospěšných účinků, takže vám bude dobrým pomocníkem při běžných chorobách.

Pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy

Půvabné jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což nám napovídá, že se tato rostlinka už od starověku účely a do koupelí. Také vždy skvěle posloužila při potížích nervového původu a při problémech s usínáním. Čaj z levandule tak pomáhá především při
nespavosti, nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy.

Zažene bolesti způsobené revmatem

Dále se levandule používala při astmatu, bolestech žaludku a při nadměrné plynatosti. Tato půvabná
bylinka se osvědčila i při potížích s játry a žlučníkem. Inhalace levandulové silice také urychluje léčení zánětu průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný levandulový odvar nebo tinktura z levandule slouží i jako vynikající kloktadlo, které čistí drobné vřídky ústní dutině, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkání.
Pokud budete chtít účinky levandule vyzkoušet, můžete si doma vyrobit třeba levandulový olej, a pak si jím natírat bolavá místa na těle při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů.

Léčí vředy a povrchové záněty

Levandulový olej také spolehlivě léčí vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zase prokazatelně zlepšuje krevní oběh a celkově povzbuzuje organismus. Pokud vás trápí nespavost, můžete smíchat sušenou levanduli s kořenem kozlíku lékařského a tuto směs zašít do plátěného pytlíčku. Sáček si pak položte vedle polštáře. Získáte tak osvědčený prostředek k navození klidného spánku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden