Lisabon, klenot mezi sedmi kopci

Hlavní město Portugalska má štěstí i smůlu zároveň. Smůlu, že ho málem zničilo hrozné zemětřesení a přílivová vlna v roce 1755, a štěstí v tom, že na půvabném místě u moře mezi kopci znovu vyrostlo jako krásný květ. A i v listopadu se tam dá chodit jen v košili.

Projížďka tramvají je velká historická expedice za cenu jízdného. Hlavně linka 28 stojí zato!

Velkým zážitkem je už jen jízda místními starými tramvajemi, které se proplétají uzounkými uličkami a vyjíždějí často i do strmých stoupání. Ač má Lisabon jen něco přes půl milionu obyvatel, najdete tu největší oceanárium v Evropě, a k tomu nejdelší evropský most – přes Lisabonský záliv se klene most Vasco da Gamy dlouhý přes 17 kilometrů! Vstup do zálivu hlídá bělostná kamenná Belémská věž z počátku 16. století, postavená ve skvostném pozdně gotickém manuelském stylu. Další dominantou u zálivu je středověká, pěkně opravená pevnost Castelo de São Jorge. Hned vedle najdete velebné ruiny kláštera Convento do Carmo, který nebyl na znamení pokory po pohromě roku 1755 nikdy obnoven.

Most Vasco da Gamy měří 17 km, čímž je v Evropě naprostým unikátem!

Vystoupejte na vyhlídku!

Pěkně shora si Lisabon prohlédnete z vyhlídky Elevador de Santa Justa, obřího historického výtahu z roku 1901, který vás vyveze do výšky 52 metrů ze čtvrti Baixa do vyšší čtvrti Chiado. Pěkná je procházka náměstím Plaza de Rosio a určitě zajděte na kávu do nejslavnější kavárny A Brasileira. Výhodou Lisabonu jsou malé vzdálenosti, a k tomu ještě všechno přibližují linky metra a již zmíněné staré tramvaje, z nichž je nejproslulejší linka 28, z níž té historie uvidíte nejvíc. A také lanovky, které se tu po způsobu té naší petřínské sunou po kolejích do prudkých svahů mezi prastarými domečky. Nejznámější je Gloria, která vás vyveze z náměstí Restauradores na vyhlídku São Pedro de Alcantara.

Na býčí zápasy do Campo Pequeno určitě zajděte!

V hlavní roli moře

Řada staveb připomíná minulost Portugalců jako mořeplavců. Pozdně barokní náměstí Praca de Comercio, kde kdysi stával královský palác. Památník Objevitelů (Padrão dos Descombrimentos) v místě, odkud odplouvaly zámořské výpravy, a kousek odtud za geometricky přesným Náměstím Impéria gotický klášter Jeronymitů s ohromujícími síťovými klenbami, hrobkami portugalských králů a mořeplavce Vasco da Gamy. V jednotlivých křídlech navíc sídlí Námořní a Archeologické muzeum. Roztomilý růžový letohrádek v rohu náměstí je Palacio de Belém, sídlo prezidenta. A kdo touží po vzrušení, může do Campo Pequeno, arény z roku 1892, kde se stále konají býčí zápasy.

Památník Objevitelů směřuje k oceánu ve stylu: Hrrr na ně!

Co se zrodilo díky Portugalcům?

Franciesinha, sendvič s různými druhy mas a kořeněnou omáčkou. Stříkačky – v 16. století vynalezli kovové stříkačky, které byly revolucí v hašení požárů. Bacalhão, solená treska. Vynalezli konzervaci ryb solí, aby se nekazily. Balón – první balón nesestavili bratři Montgolfiérové, ale portugalský kněz de Gusmao, který malý horkovzdušný balón předvedl králi Janu V.  již v roce 1709. Brazílie – v roce 1500 přistál v jižní Americe admirál Pedro Alvares Cabral, území v dnešním státě Bahía zabral pro Portugalsko a tím se započala historie země s 208 miliony obyvatel. Cao de agua – portugalský vodní pes, větší, černý, velmi chlupatý, vyšlechtěný k tomu, aby rybářům pomáhal tahat sítě. Bystrý, hravý, vhodný k dětem. Karaky – velké koráby (větší než karavely) vhodné k přepravě nákladů, otroků či vojska. Otočný objektiv – objektiv, kterým se mění ohnisková vzdálenost (neboli se jím zaostřuje) vynalezl průkopník fotografie Carlos Relvas.

reklama
reklama

Komentáře