Maďarské moře Balaton

Omamná vůně papriky, spousta výborného guláše, víno a pohoda u vody

Největší jezero Evropy najdete 130 kilometrů od Budapešti a říká se mu s nadsázkou maďarské moře. Pro své ideální podmínky je oblíbeným místem letní dovolené.

V dobách minulého režimu byl Balaton prototypem ideální rekreace. Ale i dnes k němu míří mnoho Čechů. Po Budapešti je to druhý nejoblíbenější cíl v Maďarsku. Poměrně mělké jezero je ideální hlavně pro rodiny s dětmi.

Pro lidi, kteří si chtějí užít zábavy, je zde nespočet barů, klubů, kde mohou protančit noci. Balatonem si Maďaři dodnes nahrazují chybějící moře. První lázně a letní sídla si zde začali stavět boháči už v 18. století, masové rekreace se zavedly ale až po 2. světové válce.

K Balatonu se nejčastěji jezdí autem, je zde ale také trajektová doprava mezi letovisky Balatonfüred, Siófok a Tihany. Do všech jezdí také vlaky z Budapešti, takže si můžete od jezera udělat výlet do hlavního města pohodlně po kolejích.

Zubři a Beethoven

Nedaleko Balatonu leží Velencské jezero, kde najdete také mnoho krásných, travnatých pláží. Východně od něho leží městečko Martonvásár s nádherným Brunšvickým zámkem, na kterém pobýval sám Beethoven. V létě se v zahradě konají večery s koncerty Beethovenovy hudby a se zámkem sousedí také Beethovenovo muzeum.

Na jižním břehu Balatonu jsou travnaté pláže a máte-li s sebou kola, můžete se projet zdejší vinařskou stezkou. V létě se zde konají různé vinařské slavnosti a festivaly, víno můžete ochutnat i si ho koupit v některém z vinných sklepů. U města Kápolnapuszty je největší zubří rezervace v Evropě.

Po značené stezce se dostanete až k nim. Severní pobřeží jezera tvoří různé hotely a kempy. Leží tam také město Balatonfüred, které proslulo minerálními prameny, jejichž účinky znali už staří Římané.

Víno a termály

U lázní je pěkná promenáda s parkem, ve městě najdete několik pláží a přístav, odkud jezdí trajekty do dalších měst na jezeře. Na severním pobřeží leží také nejznámější vinařská oblast Badacsony. Téměř stejně slavné jako Balaton je Hevíz, druhé největší termální jezero na světě (první je jezero Tarawera na Novém Zélandu).

Teplota vody se tu pohybuje kolem 30 ˚C. Je nádherné díky svým kvetoucím egyptským lotosům. Pramen vyvěrající z hloubky jednoho kilometru je slavný svými léčebnými účinky už od středověku.

Tady bývalo oblíbené letovisko králů. Voda v jezeře je mírně radioaktivní, proto v ní nebuďte dlouho. Zdejší léčivé bahno se užívá zejména na choroby pohybového ústrojí.

Nezapomeňte také navštívit městečko Tiháň, vybudované na skále nad jezerem už v 11. století. Kromě hmatatelných pozůstatků historie tu najdete i slavný Marcipánový dům a v něm nespočet figurek z marcipánu a dalších sladkostí.

reklama
reklama

Komentáře