Maďarsko, země lázeňských slastí

U nás máme známé lázně, ale s rozsahem lázeňství v Maďarsku se vůbec nemůžeme srovnávat. Horká léčivá termální voda nabízí ideální vstup do jarního období. Zatímco venku je ještě počasí všelijaké, v horkém bazénu se vydrží všechno, a ještě si upevníte zdraví.

Dáte si partičku? Nejdřív šup do plavek!

Széchenyi

Tyto lázně patří k dominantám Budapešti, návštěvník je má hned u nosu. Typické velké bazény jsou napájeny ze dvou termálních pramenů o teplotě 74 a 77°C a musí se tedy chladit. Zdejší minerální voda obsahuje síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý. Hodí se na léčbu revmatismu, pohybového ústrojí, poúrazovou léčbu, pro léčbu artritidy a neuritidy, menstruačních poruch a užívá se i jako pitná kúra při léčbě poruch dýchacího a zažívacího ústrojí. Széchenyiho lázně vznikly v roce 1913 a mají klidnou, starosvětskou atmosféru. Typický kolorit představují šachisté naložení v bazénu. Rozlohou jsou tyto lázně nejrozsáhlejší v Evropě.

K pozoruhodnostem patří místní velké zvonkohra,

Hajdúszbolószló

Velké lázně poblíž Debrecenu, jejichž unikátní minerální voda vyvěrá z hloubky 1 090 m o teplotě 73°C. Vnitřní a venkovní léčebné termální bazény poskytují příjemnou relaxaci i léčení více než 40 indikací. Jedná se především o záněty a degenerace kloubů, zánětlivá onemocnění páteře, chronické bolesti a záněty nervů, bolesti svalů, zúžení cév, terapie po sportovních a jiných zraněních, po frakturách kostí, neplodnost a další. Obrovský areál je kombinovaný s aquaparkem a tudíž ideální pro celou rodinu. Podařilo se tu vytvořit u největšího bazénu v Evropě pěknou středomořskou atmosféru, dokonce včetně pláže.

Kruhová hala s bazény, jehož laguny jsou zároveň i výřivkami.

Bükfürdö

Na západě Maďarska u rakouských hranic kdysi hledali ropu a místo ní, šťastlivci, našli horkou minerálku! Gejzír vody tryskal do šedesáti metrů. Nyní je tenhle pramen, horký 58°C, spoután a rozveden do mnoha bazénů, což je ideální pro jarní koupačku. Voda má mimořádně vysoký obsah železa, je to charakteristická zemito-vápenitá voda s konstantním podílem vápníku, hořčíku a hydrogenuhličitanů. Při koupelové léčbě je vhodná pro léčení poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou terapii a pro léčení nemocí páteře. Lázně jsou typické malými rodinnými hotýlky, odkud to je do bazénu pár kroků.

Velkohotelů je tu hodně a každý má svůj podrobný lázeňský program.

Zalakaros

Termální prameny v Zalakarosu se derou k povrchu v teplotě 85-96 °C, má ze všech maďarských lázeňských vod nejvyšší obsah fluoru a je velmi účinná v léčbě mnohých onemocnění - ať už pohybového aparátu nebo gynekologických obtíží. Místní lázeňský komplex Gránit Thermal and Medical Spa je vhodný zejména pro rodiny s dětmi, nabízí totiž vodní plochu více než 4 000 m2 a 19 bazénů uprostřed zalesněného parku. Zklidnit tělo i mysl můžete v některém z termálních bazénů, nebo se naopak s dětmi vydovádět na řadě tobogánů a skluzavek. Čechy potěší možnost výletů k blízkému Balatonu nebo do rezervace zubrů.

Žlutohnědá voda má svůj osobitý zápach, ale klid, právě proto je ukrutně zdravá.

Lázně Györ – Rába Quelle

Město Györ nedaleko slovenských hranic nabídne památkově chráněné termální koupaliště z roku 1931, pozoruhodně doplněné o moderní lázeňské aquacentrum z roku 2004. Termální voda tu vyvěrá z hloubky 2000 metrů, má teplotu 67°C a využívá se k léčení chorob kostí a svalů, dýchacích potíží a ženských chorob. Zároveň tu ovšem najdete všechno k vodní zábavě, tobogány, divoké kanály, trysky, jeskyni, vodopád a vodní bar. A pozor, při úpravě vody se tu obejdou bez chlóru! Město samotné přispívá ke skvělému dojmu svým starým centrem, složeným z krásných barokních budov, např. kostel sv. Ignáce a měšťanské domy ze 17. století.

Vstupní vestibul je nalepený na skále a dál se pokračuje do jeskynních chodeb.

Miskolc-Tapolca

Jedny z nejtradičnějších lázní leží asi 10 km od centra severomaďarského Miskolce. Zdejší prameny byly objeveny v roce 1902 v místních jeskyních. A kanály, divokými řekami, můstky a chodbičkami propojené jeskynní bazény jsou taky zdejší známou specialitou. Celý systém je opatřen kouzelným osvětlením imitujícím hvězdnou oblohu. Voda tu není tak teplá, asi 30°C, je to tu určené spíš k dovádění. Jeskynní klima působí příznivě na dýchací potíže, nervový systém a srdeční a cévní choroby. Teplomilům jsou určené klasické venkovní bazény, samozřejmostí jsou vymoženosti jako sauny, masáže a restaurace.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Štítky:
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden