Moje sladké tajemství

Magický čas - podzimní rovnodennosti

V úterý 22. září, přesně v 15:30 nás čeká jeden z nejmagičtějších okamžiků v roce, podzimní rovnodennost. Slunce vstoupí do znamení Vah a začne podzim, tedy doba sklizně, oslav a různých rituálů.

Rovnodennost je okamžik, kdy slunce přechází přes rovník, což nastává na jaře a na podzim. V případě podzimní rovnodennosti dochází k tomu, že se dny začínají zkracovat a noci prodlužovat, ochlazuje se a ubývá světla.

Samotná rovnodennost nemá vliv na posun času, který se stanovuje administrativně poslední neděli v březnu a v říjnu, spjaté jsou s ní ale oslavy různých sklizní, zejména vína a jablek. V tomto období byste měli zhodnotit svůj dosavadní život a věnovat se vnitřnímu rozvoji.

Slunce ve Váhách vám dopomůže k tomu, abyste nalezly ztracenou harmonii a dodá kouzlo taktu a dobré nálady. Snažte se s ostatními lidmi zlepšit vzájemnou komunikaci, uvědomte si, koho ve svém životě chcete mít a co je důležité. Minulost nechte za sebou.

Oslava Mabonu

Kromě podzimní rovnodennosti probíhá od pondělí 21. září do úterý 29. září keltský svátek Mabon, který je svátkem přání a splněných snů. Někdy se mu říká také Svátek tkalců. Slavil se vždy v čase hojnosti, radosti, veselí, hostin a návštěv.

Byl významný pro upevňování přátelských i rodinných vztahů a soudržnosti rodiny i celého kmene. V tuto dobu jste si mohli utkat své tajné sny a přání, na která jste museli obzvláště intenzivně myslet a opakovat si je pořád dokola.


Rituály pro podzimní rovnodennost 

Sbírání šišek a jehličí
Vydejte se na procházku a vezměte si s sebou nějakou tašku, do které nasbírejte pár šišek a trochu jehličí. Sežeňte ještě kousek břečťanu a čtyři listy různých barev.


Pak si postavte třeba na zahradě mohylu z kamenů, na které dáte postupně listí, šišky, břečťan a až nakonec jehličí. Hlavní strana mohyly by měla směřovat k východu, aby do ní mohla vstoupit sluneční energie.

Nechte ji stát zhruba dva dny a pak si vezměte jeden z listů, které na místě zůstaly. Večer si ho dejte pod polštář a dávejte pozor na to, co se vám bude zdát. Naznačí vám to vaši budoucnost nebo vám to napoví v důležitých rozhodnutích.

Nyní je ideální čas zahodit problémy a věnovat se vnitřnímu rozvoji

Provaz přání

Jeho jednodušší verzí je to, že napíšete svou vizi nebo touhu na papírek a umístíte ho někam ve svém domově. Nezapomeňte papírek vhodně ozdobit, aby se vám přání skutečně splnilo. Stejně tak si můžete uplést provázek.

Přitom byste měli myslet na to, po čem v životě nejvíc toužíte. Hotový provázek si dejte na důležité místo v domě nebo ho s sebou noste při důležitých událostech.

Ozdobený byt 
Už staří Keltové věřili, že aby v jejich obydlí přetrvávala pozitivní energie i během zimního období, musí své příbytky prozářit barvami. Využívali červenou, hnědou a zlatou, tedy typické barvy podzimu.

Zároveň se vyhýbali šedé barvě v jakékoliv podobě. Vyzdobit byt si můžete například i klasy obilí či tykvemi, aby se vás drželo štěstí. Využít je možné i sušené plody, listí nebo květiny, ze kterých si můžete vyrobit třeba věnec na dveře.

A nezapomeňte na magický symbol uvadající rostliny. Aby magie těchto předmětů fungovala, ukliďte si v domě všechny předměty spojené s létem. Musíte vymést drobné pavučiny a utřít prach, aby odešla negativní energie. Když si uklidíte v domově, uklidíte si i v sobě a nebudete si s sebou nést břemena do dalšího období.

Využijte bylinky 
Pokud se vyznáte v bylinách, můžete si vyrobit i vlastní svěcenou vodu. Naložte do vody šalvěj nebo větvičky chřestu, nechte je trochu vylouhovat, přeceďte a pak vodou jemně pokropte váš příbytek.

Vyřežte si amulet
Zvláštní sílu mají v tomto období amulety, žádný ale není silnější než ten, který si vyrobíte sami. Symbolem podzimní rovnodennosti jsou bílý topol a osika. Když seberete spadlou větev z těchto stromů a něco si z ní vyřežete, máte perfektní a účinný amulet pro následující období.

Rozlučte se s létem

Den podzimní rovnodennosti se nabízí k uspořádání malé rozlučky s létem. Jak už zaznělo, jedním z podzimních symbolů jsou jablka a víno. Pro oslavu podzimní rovnodennosti tedy připravte štrúdly a koláče, udělejte si vlastní čerstvý mošt a ochutnejte letošní burčák, který splní i pročišťovací funkci.

Využijte dary podzimu a místo uzenin si opečte jablka či brambory. Na závěr poděkujte za to, čím jste byli obdarováni. Vezměte to s nadhledem, vše, co vás potkalo, je dar.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden