Malta, perla Středomoří

Milujete ostrovy plné slunce? Pláže, malebné zátoky a krásné lokality s dávnou historií? Podzimní dovolená na Maltě je ideální. Léto tu trvá úžasných 8 měsíců.

Málokterý ostrov ve Středozemním moři toho může nabídnout tolik jako Malta. Azurové moře byste hledali spíše v Karibiku, ono je ale i zde. Magické je Azurové oko, které ocení nejvíce lidé, kteří se rádi potápějí.

Modrá laguna na ostrově Comino je také nádherná a určitě stojí za vidění. Její návštěva je ale lepší mimo sezonu. Turistů tu totiž bývá opravdu hodně. Ovšem číslem jedna je pláž Golden Bay. Pozvolný vstup do moře, jemňoučký písek, je nejluxusnější ze všech.

Rajskou zátokou je také Paradise Bay a na ostrově Gozo, který náleží do maltského souostroví, je to Ramla Bay. Právě zde měla podle starých legend svádět nymfa Kalypso Oddysea.

Dovolenou tu bývá prostě kouzelná, a to i později v září, kdy je na Maltě stále úžasně. Léto tu totiž trvá 8 měsíců, voda koncem září je stále teplá a sluníčko krásně hřeje.

To musíte zažít

Hlavním městem je Valetta, najdete ji na východním pobřeží ostrova. Pevnost, kolem které vyrostlo město, byla vybudovaná v 16. století vysoko nad mořem a měla sloužit k ochraně zálivů.

Největší památkou tu je kostel Panny Marie Vítězné, který byl první stavbou ve městě po tureckém obléhání. Město nabízí též uličky plné malých podniků a krámků, které vás nenechají v klidu. Malta vám nabídne také unikátní zážitek, kterou je jízda místním autobusem.

Na ostrově se jezdí vlevo, a ne každému řidiči to vyhovuje. Proto si raději užívejte místní dopravy. Tyto autobusy poznáte podle žlutooranžových barev a nemají dveře. Chcete-li nastoupit, musíte před autobusem viditelně mávat.

Mějte připravené drobné, jinak vás řidič odmítne. Zážitkem je také vystupování z autobusu. Všechny zastávky jsou na znamení. Musíte zatahat za provázek natažený přes celý autobus, na jehož konci je přivázaný zvoneček.

Za Pepkem

Pokud vás nebaví jen ležet na pláži, navštivte další ostrovy maltského souostroví. Pravidelná doprava funguje na Gozo i Comino. Ostatní ostrovy jsou neobydlené. A co dále na Maltě navštívit? Zkuste město Sliemu, najdete tu spoustu obchodů a restaurací. A pokud se chcete ponořit do minulosti, vydejte se k pravěkým chrámům Hagar Oim a Mnajdra.

Malta je spojená také s řádem maltézských rytířů a název ostrova získali do svého rodokmenu i malí bílí psíci – maltézáčci, kteří odsud pocházejí. Na menších maltézských ostrovech mívali svojí základnu i piráti.

Ostrov není přitažlivý jen pro turisty, také filmaři ho milují. Hraný film Pepek námořník se natáčel právě zde. Filmaři tu vytvořili speciální vesničku, která tu zůstala. Milovníci Pepka si tak přijdou na své.

reklama
reklama

Komentáře