Máme doma štěně

Rozhodli jste si pořídit nového čtyřnohého člena rodiny? Máme pro vás několik cenných a užitečných rad a tipů, jak se o něj správně a dobře starat, aby vaše soužití bylo co nejkrásnější.

1 Dříve, než si pejska přinesete domů, měli byste „zabezpečit“ váš byt. Štěně je zvědavé a rádo všechno okusuje, to znamená, že byste z jeho dosahu měli odstranit všechny elektrické šňůry, kytky, dlouhé ubrusy i veškeré cenné věci, například kožené boty.

2 V novém prostředí bude štěně dezorientované, proto mu vyčleňte místo na jeho pelíšek, ze kterého bude mít přehled o dění v domácnosti, což je například v kuchyni nebo v obýváku. Aby se cítilo bezpečněji a tepleji, dejte mu do pelíšku ohřívací láhev zabalenou do deky.

3 Malé štěně ještě nemá úplně vyvinutý smysl, aby si malou potřebu nechalo až na ven, proto se budete muset na dobu několika týdnů smířit s loužičkami po bytě. Vyhraďte štěněti místo, nejlépe v předsíni, kam dáte plínky nebo psí záchůdek, a pokaždé když uvidíte, že chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste.

Zpočátku choďte s pejskem ven přibližně každé dvě hodiny (tento interval postupně prodlužujte, až se dostanete na venčení třikrát až čtyřikrát za den), a vždy, když vykoná potřebu, ho pochvalte a odměňte.

4 Pro další zdravý vývoj štěněte je zásadní správná výživa, proto se vyplatí sáhnout trochu hlouběji do kapsy a koupit opravdu kvalitní krmivo. To by mělo obsahovat optimální množství bílkovin, hlavně ze živočišných zdrojů (pro větší plemena je ideální množství okolo 27 %, u menších plemen okolo 30 %).

Krmit byste ho měli pravidelně, v začátcích asi čtyřikrát denně, a po jídle mu dopřát alespoň 30 minut klidu na trávení. Čerstvá voda vedle krmiva je samozřejmostí.

5 Hlídat byste měli také dostatečný přísun vitaminů. Vedle klasického krmení můžete pejskovi dávat speciální pamlsky obohacené o vitaminy a minerální látky nebo čerstvé ovoce a zeleninu jako jablka nebo mrkev.

Rychle se vyvíjející štěňata potřebují také přídavek vápníku, který získají buď z kalciových tablet nebo sterilizované kostní moučky. Ohledně dávek se ale poraďte s veterinářem.

6 S výcvikem neotálejte. Až se u vás pejsek zabydlí, začněte se základními povely „sedni“, „lehni“, „ke mně“ a podobně. Pokud povel udělá správně, vždy ho pochvalte a odměňte pamlskem, v opačném případě mu pamlsek nedávejte, ale ani ho nehubujte.

Úplně nejlepší je, začít chodit se psem do psí školky, kde vás upozorní na případné chyby a navíc se tam pejsek socializuje.

reklama
reklama

Komentáře