Máme se bát kortikoidů?

Lékař vám předepsal lék s kortikoidy, ale slyšeli jste, že škodí zdraví? Kvůli omílaným vedlejším účinkům se jich spousta lidí bojí a neužívají je vůbec nebo špatně. Kde je pravda?

Kortikoidy předepisují lékaři při stavu, kdy je třeba tlumit nežádoucí aktivitu imunitního systému, mají protizánětlivé a antialergické účinky. Léčí se jimi astma, atopický ekzém, lupénka, zánětlivá onemocnění, roztroušená skleróza nebo revma.

Využívají se v podobě mastí, roztoků nebo jako inhalační kortikoidy. Ty, které se používají dlouhodobě v tabletkách a představují spíše systémovou léčbu, mohou mít závažné vedlejší účinky jako ztenčení kůže nebo úbytek svalů. V takovém případě je vše na zvážení lékaře. Jiný případ je to při lokálním použití.

Při rýmě zmírní komplikace

Hodně lidí používá na alergickou rýmu volně prodejné nosní kapky. Ty by se však neměly užívat déle než týden a jejich nevýhodou je, že přinášejí jen přechodnou úlevu. Hrozí návyk a rozvoj rýmy, která se dá podle lékařů hůře léčit.

Není však moudré s mírnějšími příznaky alergie žít a kortikoidy nasadit jen při krizi. Riskovali byste návraty potíží a vznik vážnějších onemocnění.

Při lokálním použití, kdy si pacient aplikuje například pomocí inhalátoru kortikoidy lokálně, může je používat nepřetržitě. Dokážou totiž potlačit příznaky nemoci a zbrzdit rozvoj dalších komplikací.

Akutní kožní potíže zmizí

Léky s kortikoidy účinně léčí zanícenou pokožku v případě atopického ekzému. Při něm je základním krokem léčby promašťování pokožky a aplikace protizánětlivých mastí. Když už jde do tuhého a na kůži se objevují záněty provázené odlupováním šupinek a někdy mokváním, lékař vám předepíše kortikoidy.

Při krátkodobém užívání předepsaného množství nemají žádný účinek na celý organismus. Za mýtus se považuje tvrzení, že se po léčbě kůže ztenčí. To ještě nemusí znamenat něco špatného, jde o přirozenou reakci pokožky. Lékaři také zprvu předepisují ty nejslabší kortikoidy.

Lék hned nevysazujte

Po nasazení kortikoidů mohou projevy nemoci rychle ustoupit, a proto pacienti často lék vysadí. Poté se mohou projevy onemocnění vrátit. Je proto nutné postupovat podle rad lékaře.

Dlouhodobé užívání mastí a tablet se nedoporučuje, protože by mohlo mít vliv na přirozenou obranyschopnost organismu. Inhalační kortikoidy se naopak užívají soustavně, jinak nelze využít naplno jejich léčebný efekt. Při zlepšení stavu proto není vhodné lék vynechávat.

reklama
reklama

Komentáře