Marek Vašut - Drsňák s křehkou duší

Ve filmu mu sedí role drsných chlápků, v civilním životě je tomu úplně jinak. Herec, který dokáže zahrát hulváta, padoucha i okouzlujícího gentlemana se celý život potýká s těžkou nemocí a jeho křehká psychika ho dovedla až na pokraj smrti.

 Odkryl své soukromí, aby pomohl ostatním

Marka Vašuta dovedly těžké deprese v červnu 2000 až k pokusu o sebevraždu. A herec, který si jinak přísně střeží své soukromí a neváhá se kvůli tomu i soudit se k překvapení všech rozhodl promluvit a vše zveřejnit. Uvedl, že se životem rozhodl skoncovat pod vlivem dlouhodobých a neléčených depresí. Proč velmi nesdílný herec o této tak osobní a bolestné zkušenosti promluvil, byla snaha pomoci podobně postiženým. Vzkázal jim, aby se přestali stydět a šli se léčit. Sám pomoc vyhledal a rozhodl se svůj život změnit. A toto gesto se setkalo s velmi pozitivním ohlasem. Lidé ho zastavovali na ulici a děkovali mu, jeho výzva tak padla na úrodnou půdu.

Láska s vůní pryskyřice - Mahulena Bočanová, Marek Vašut

Nejdůležitější žena jeho života

Mimo této jediné výjimky je ale osobní život populárního herce opředen tajemstvím a nahlédnout do něj mohou opravdu jen ti nejbližší. Můžeme se tedy spíš jen domnívat, co vede charismatického muže, který s věkem zraje jako víno a nejedna žena by chtěla skončit v jeho náruči, že se nikdy neoženil a nemá ani děti. „Mé soukromí je opravdu tabu,“ stručně reaguje Vašut pokaždé, když se ho někdo na jeho osobní život zeptá. A tak jediná žena, která se s ním kdy na veřejnosti objevila, byla jeho matka. I od ní ale držel vždy všechny co nejdál. Krásné baletka Národního divadla ho přivedla na svět v květnu roku 1960, těžko uvěřit, že za pár let oslaví neuvěřitelné 60. narozeniny.

milionar-vasut6

Ženami milován, kolegy odmítán

Pokud na něj chtěli v minulosti novináři najít nějakou pikantnost, měli obvykle štěstí. Díky alkoholu míval Vašut často „lepší“ náladu, než bývá běžné a svým chováním budil pozornost. Usínání v baru, dožadování se sexu od přítomných dam, rušení nočního klidu a podobné kousky nebyly až tak řídké. Přesto mu dokázali jeho fanoušci, a především ženy vše odpustit.  Jiné to je ovšem s jeho hereckými a pracovními kolegy. Ti ho prý v lásce příliš nemají a kvůli své introvertní povaze a zároveň cholerickým výbuchům nebývá vyhledávaným společníkem. To v minulosti potvrdila i jeho bývalá partnerka a kolegyně Jitka Asterová. Zároveň však dodala, že se tato nepříjemná a konfliktní stránka osobnosti Marka Vašuta s věkem mírní.

Sanitka II 10 díl

Divadlo ho nezlákalo

Poprvé zaujal v roce 1986 rolí boxera ve filmu Pěsti ve tmě a od té doby na své konto připsal dlouhou řadu úspěšných titulů. Kromě filmů se objevil i v mnoha televizních seriálech. Nikdy se netajil tím, že ho divadlo moc neláká. „Nejraději mám film, potom televizi a divadlo je až na třetím místě,“ přiznal otevřeně. Na rozdíl od mnoha českých kolegů se objevil také ve filmech zahraničních produkcí, jako jsou Mission Impossible, Blade, Van Helsing, Tristan a Isolda či Liga výjimečných. „Rozhodující bylo, že ovládám angličtinu. Nedělám si iluze, že mě vybrali kvůli hereckým schopnostem, na takovou malou roli nepotřebovali kdovíjak dobrého herce. Potřebovali prostě člověka, s nímž budou moci bez problémů komunikovat, protože na place není místo ani čas na překladatele. Tam to musí šlapat…“ vysvětloval realisticky.

Úspěch, sláva, peníze a závist

Úspěšným a slavným se stal díky herectví, málokdo z diváků ovšem ví, že tento charismatický herec je také vášnivý fotograf a znalec výtvarného umění. Duší umělec, přesto se čas od času nechá zlákat komerční nabídkou a mnozí ho proto dlouhá léta „posměšně“ označovali za nejznámější tvář české reklamy. Těžko říci, zda k tomu jeho herecké kolegy vedla pokrytecká žárlivost na jeho profesní úspěch i popularitu, nebo závist, že si účinkováním v reklamách nebo ve filmu přijde na honoráře, o kterých si divadelní herci mohou nechat jen zdát.

.

reklama
reklama

Komentáře