Máte v ruce mravence?

Existuje mnoho příčin, které způsobují bolesti v zápěstí. Může se jednat o artrózu, revmatické postižení, úraz. Jedna z relativně častých příčin je i syndrom karpálního tunelu.

Kde je karpální tunel?

Je to úzká štěrbina v oblasti zápěstí, kterou vedou do dlaně šlachy ohýbačů prstů a palce, drobné cévy a tzv. středový nerv, který zajišťuje citlivost a pohyby ruky. A právě tento nerv se stává zdrojem bolesti.

Opakované pohyby

Příčinou syndromu karpálního tunelu bývají stále se opakující pohyby ruky a prstů, k nimž dochází například při psaní na klávesnici a ježdění s myší, hraním na hudební nástroj (např. na klavír), při déletrvající práci se šroubovákem či kleštěmi, prací na pásu, při profesionálním hraní stolního tenisu.

Příčinou může být i zlomenina zápěstí, cukrovka nebo snížená funkce štítné žlázy. Objevit se rovněž může při opakujících se bolestech krční páteře.

Projevy nemoci

Typické je brnění, mravenčení nebo pálení palce ukazováčku a prostředníčku. Prsty a ruka přestanou postupně pracovat tak, jak jste byli zvyklí. Dochází k ochabování svalů dlaně ruky tak, že nesvedete udělat ani "špetku".

Jedním z klasických příznaků je bolestivý poklep nad oblastí zápěstí. Hodně to bolí i při šití, pletení či držení volantu.

Léčbu neodkládejte

Při potvrzené diagnóze je prvním krokem klasického léčení přestat přetěžovat postiženou končetinu a dodržovat klidový režim či znehybnit ruku v zápěstí dlahou či ortézo. Potíže zmírní i studené obklady, které navíc urychlují hojení.

Pak nastupuje fyzioterapie, užívání vitaminu B6 a bromelinu. Když to nepomůže, je třeba chirurgický zákrok.

reklama
reklama