Mateřské znaménko, nebo melanom?

Máte obavy ze svého mateřského znaménka? Nezdá se vám jeho tvar či barva? V takovém případě rozhodně neváhejte a nechte se prohlédnout odborným lékařem. Případů rakoviny kůže totiž každoročně přibývá, a přece nechcete být mezi nimi i vy.

Jedna nepěkná statistika hned na úvod: Počet pacientů s melanomem, tedy zhoubným nádorem kůže, se za posledních 40 let zesedminásobil, ročně kvůli němu přijde o život zhruba 360 lidí. Průměrný věk pacienta je 54 let, častěji jím mohou onemocnět muži nad 50 let, ale také ženy ve věku 10 - 29 let, které se rády vystavují slunečním paprskům.

Pamatujte, že nezdravé opalování bez ochranného krému je v každém věku tou nejlepší cestou, jak si přivodit rakovinu kůže!

Jak poznat nepřítele

„Melanom vypadá podobně jako ta kakaová skvrna velikosti mexického dolaru, kterou ukazoval Limonádový Joe ve filmu,“ říká Jana Hercogová, dermatoložka Fakultní nemocnice Na Bulovce. Jde o barevně odlišnou skvrnu, která se objeví na zdravé kůži, zvětšuje se a přibývá na tloušťce. Není to však jediný způsob, jakým se může vyvinout. Jakmile se začne barevně nebo tvarově měnit vaše mateřské znaménko, měli byste také bít na poplach! Nemusí sice vždy jít o zhoubný nádor, ale je nezbytné, aby jej vyšetřil kožní lékař. Jedinou opravdu fungující prevencí je totiž včasné stanovené diagnózy. Melanom - podobně jako jiná nádorová onemocnění - totiž tvoří vzdálená ložiska, tedy metastázy. Čím dříve jej tedy lékař odhalí, tím je možnost, že se rozšíří po těle, menší.

Zkušený dermatolog vás pozorně vyšetří.

Můžu si oddechnout?

Nemusíte se bát, návštěva kožního lékaře a kontrola znamének je nebolestivá. Doktor si pečlivě prohlédne vaše znaménko pomocí ručního a digitálního dermatoskopu. A už v této fázi z vás možná sejme břemeno strachu.

Jestli je vaše znaménko nebezpečné vám totiž z devadesáti procentní úspěšností řekne právě díky těmto přístrojům. Pokud se mu ale přece jen nebude líbit, jistotu přinese až histologická analýza odborně odstraněného znaménka.

Podstoupíte tedy sice klasický zákrok pomocí skalpelu, díky anestetikům ale téměř nic neucítíte. Na výsledky si počkáte asi 14 dní a pak už si budete moct konečně oddychnout.

reklama
reklama