Moje sladké tajemství

Mějte za ušima, a ne v uších

Správné čištění uší předejde i těžkým komplikacím.

Většina lidí si myslí, že péče o uši je snadná. Stačí si je jednou týdně vyčistit vatovou tyčinkou, a je klid. Jenže podle ušních specialistů je právě tohle chyba. Jak tedy o uši správně pečovat?

Ušní maz považujeme za nechutný, bez něj by ale naše uši správně nefungovaly. Většina z nás se ho chce zbavit, protože vypadá strašně, svědí a vyvolává v uchu nepříjemné pocity. Co se může stát, když budete neopatrní a budete uši čistit pořád stejným zastaralým způsobem pomocí vatových tyčinek, či dokonce pinzetou?

Odstranění ušní zátky není příjemné.

Nešťourejte příliš hluboko

Šťourání vatovou tyčinkou v uchu je sice úlevné, ale i nebezpečné. Do citlivého orgánu vlastně zasouváte tvrdý předmět. A protože hloubka čištění často nezná hranic, můžete si snadno ublížit a poškodit si ušní bubínek.

Pokud se vatových tyčinek i přes jistá rizika nemíníte vzdát, raději se držte jen okraje zvukovodu a nezajíždějte příliš hluboko do ucha. Často se stane, že místo toho, abyste setřeli maz, zatlačíte jej do ucha. Maz se usadí hlouběji ve zvukovodu, už se ani nehne, a vám nezbude nic jiného než jít k lékaři, aby ušní zátku odborně odstranil.

Řešením může být pořízení spirálového čističe uší. Používá se stejně jako tyčinka, ale na rozdíl od ní ucho neohrožuje. Díky svému tvaru odstraní přebytky ušního mazu velmi šetrně. Je omyvatelný a dá se použít opakovaně.

Pozor na suché ucho

Ušní maz je užitečný. Přestože jde o směs vytvořenou z mrtvých kožních buněk a sekretu z potních nebo mazových žláz, uchu prospívá. Vytváří ochranný štít proti různým mikroorganismům, bakteriím nebo infekcím. Podle lékařů má ucho samočisticí schopnost.

To znamená, že žádnou vatovou tyčinku nepotřebuje a může se nadbytku mazu zbavit samo. Jak? Úkolem není maz kompletně odstranit, ale zbavit ucho jeho přebytků. V tom je velký rozdíl. Čištění by nemělo být ani tak důkladné, jako spíš jemné a šetrné. Zaměřte se jen na zevní část ucha a šetrně odstraňte viditelnou vrstvu mazu.

Maz má ještě jeden úkol. Funguje jako přírodní mazivo, které dodává uchu vláhu. Když ale podstatnou část mazu odstraníte, můžete si způsobit vysušení ucha. Tento stav poznáte podle nepříjemného svědění. Proti suchému uchu pomáhají ušní olejíčky a správný pitný režim, který podpoří hydrataci kůže, tedy i kůže uvnitř ucha.

Jak si uši čistit správně?

Pokud chcete uším pomoci s vyčištěním, buďte co nejcitlivější. Zaměřte se na zbytky nánosu mazu, který stačí vytřít po mytí hlavy ručníkem nebo kapesníkem. Na čištění uší existují také ušní svíčky, které pomáhají kromě čištění uší také se zalehnutým uchem.

Stačí svíčku vložit do ucha, na druhém konci ji zapálit a vzniklý podtlak zbytky mazu vysaje. Pomoci vám může také ušní sprej, který obsahuje látky změkčující maz. Výhodný je pro sportovce a pro všechny, kdo používají naslouchátka.

Uši můžete pořádně vyčistit také pomocí domácího proplachu. Do injekční stříkačky natáhněte vlažnou vodu a vleže zatahejte za lalůček. Tím se uvolní ušní kanálek. Nakonec do ucha vstříkněte teplou vodu a nechte jí společně s mazem vytéct.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden