Menopauza a pandemie

Jako by už nebylo dost možných obtíží pro ženy v přechodu, lékaři navíc zjistili, že u nich hrozí i vyšší riziko komplikací při onemocnění Covid-19.


Právě u starších lidí se v případě nákazy koronavirem objevují častěji horečky, dušnost, déle trvající kašel či ztráta čichu. Důvodem jsou nejen chronické choroby, ale může to být způsobeno i poklesem hladiny hormonů v menopauze. Aby to ale bylo aspoň trochu „spravedlivé“, zvýšené riziko se týká i mužů v andropauze. S úbytkem estrogenu u žen a testosteronu u mužů se navíc pojí například zvýšené riziko mrtvice, infarktu, cukrovky II. typu či nárůstu váhy.


Jak se můžete bránit?


Při přechodu je zvláště v této době potřebné důsledně dbát o svoje zdraví a upravit životní styl. Do stravy zařaďte více zeleniny, ovoce, ořechů a luštěnin a jezte pravidelně a menší porce. Organismus můžete podpořit i užíváním doplňků stravy, které přispívají k udržení hladiny hormonů v těle, a vitaminů a minerálů. Pro zachování zdravé tělesné hmotnosti nebo její snížení pomůže také každodenní pohyb. V období pandemie je to sice trochu těžší, ale nikoli nemožné. Vhodná – a zadarmo – je svižná chůze, prospěje jízda na kole nebo cvičení pilates.


Nezapomínejte na spánek


Přechod a nerovnováha hormonů často způsobuje potíže se spánkem. Právě dostatečný spánek však příznivě ovlivňuje hormonální hladinu v těle a působí i na metabolismus. Jeho nedostatek tak může zmařit vaši snahu zhubnout nebo si udržet váhu. Díky spánku posílíte i psychiku a budete lépe zvládat stres, kterého pandemie a s ní spojená omezení přinášejí opravdu hodně, což opět může oslabovat imunitní systém a zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Potřeba spaní je sice individuální, ale optimálně byste si měli dopřát aspoň sedm hodin spánku denně.

reklama
reklama

Komentáře