Miroslav Donutil: Vtipný vypravěč s pověstí morouse

Praha u otevřela cestu ke slávě

Nebýt zlomového roku 1990, kdy herec MIROSLAV DONUTIL (66) dostal nabídku do pražského Národního divadla, zůstal by jen řadovým brněnským hercem. Příchodem do Prahy vstoupil ve velkém stylu také na filmové plátno a rázem se stal slavným.

Jeden z nejpopulárnějších českých herců Miroslav Donutil se narodil v Třebíči, ale vyrůstal v Brně. Matka s otcem hráli ochotnické divadlo, a tak měl k jevišti odmalička velmi blízko. Už za středoškolských studií účinkoval v amatérském divadelním souboru Debakl. A právě tyto první herecké zkušenosti spolu s nevalným prospěchem na jazykovém gymnáziu rozhodly o jeho dalším osudu – přihlásil se na JAMU.

V seriálu Doktor Martin ztvárnil pěkného protivu.

Raketový vzlet

Po jejím absolvování v roce 1973 nastoupil do stálého angažmá brněnského divadla Husa na provázku, kde působil 17 let. Zásadním zlomem v životě Donutila byl příchod do Národního divadla v Praze, kde debutoval v hlavní roli v představení Strýček Váňa. Zatímco řada jiných herců počátkem 90. let neměla dostatek příležitostí před kamerou, Donutil jako neokoukaná tvář měl dveře do světa filmu otevřené. V té době ztvárnil především postavy omezených vojenských důstojníků (Tankový prapor, Černí baroni). V roce 1992 se po boku svého brněnského kolegy BOLKA POLÍVKY (67) objevil v komedii Dědictví aneb kurvahošigutntag. Postavu důstojníka si pak zahrál ještě ve filmu Pelíšky, zaujal také jako farář ve filmu Želary. Za tuto postavu byl nominován na Českého lva.

Téměř 25 let hrál v Národním divadle

Vypravěč a doktor

Nedílnou součástí Donutilovy tvorby jsou jeho show založené na humorných vyprávěních.Historky ze studentských let, divadelních počátků i současnosti uváděl ve svých vlastních pořadech. Donutil se uchytil také v dabingu. Jeho hlasem k divákům promlouvali například KEVIN COSTNER (62) nebo GÉRARD DEPARDIEU (68). V letech 1996 a 1997 dvakrát zvítězil jako nejoblíbenější herec v anketě Týtý. Před filmovou kamerou si Miroslav po mnoha letech zopakoval postavu advokáta Ulricha v komedii Dědictví aneb kurva se neříká, v televizi si zasloužil obdiv díky titulní roli v seriálu Doktor Martin. Ačkoli ho mnozí považují za veselou kopu, ti, co ho dobře znají, o něm tvrdí, že je bručoun.

reklama
reklama