Karel Gott (80) byl, je a bude vždy považován za legendu české hudební scény. Zatímco jedni ho milují, druzí pochybují o jeho minulosti, kdy ne vždy říkal pravdu a pro slávu byl ochoten udělat takřka cokoli. Dokazuje to i kniha hudebního publicisty Pavla Klusáka (52), která rozpoutala doslova bouři.
Pro slávu všechno?
V ní vykreslil mistra jako člověka, který se pro potlesk a obdiv snižoval k zatajování mnoha pravd. Kromě podepsání tzv. Anticharty a cvičné emigrace do západního Německa v roce 1971 se Klusák zaměřuje hlavně na jeho sedmiměsíční angažmá v Las Vegas, kde měl s dalšími českými umělci reprezentovat tehdejší Československo.
Jak to tam skutečně probíhalo, je velmi rozporuplné a mnohé ze zjištěného mluví v Gottův neprospěch. Například fakt, že za celý pobyt nevznikla jediná fotka z vystoupení. Celkově se o cestě moc nemluvilo, ale protože informace z USA se k nám tehdy nedostaly, byl tady zpěvák vykreslen jako Čech, který dobyl Ameriku. To byla jedna z evidentních lží.
Debakl v Las Vegas
Lasvegaský hotel New Frontier, ve kterém Gott s bratry Štaidlovými a dalšími umělci vystupovali, měl několik scén. Československá vystoupení se odehrávala v místě zvaném Venus Room, což byla v podstatě taková putyka.
To, jak to tam skutečně probíhalo, řekl později kontrabasista Antonín Gondolán (79), který do Vegas mistra doprovázel. Jeho slova mluví za vše. „S nadsázkou se dá říct, že na první vystoupení přišly čtyři uklízečky,“ pronesl. Tzv. legendární cesta Karla Gotta do Ameriky by se tedy dala shrnout jako jeden velký propadák.
Tajný slib bratrstva!
Gott si však dal s bratry Jiřím (†30) a Ladislavem (†75) Štaidlovými slib, že o všem pomlčí. Jak se říká, co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas. Zpěvák se však snažil ze svého pobytu vytěžit maximum. Dokonce při zpáteční cestě dal o svém návratu vědět médiím i fanouškům.
Na letišti na něj pak čekal jásající dav a plno novinářů. Jeho plán mu tedy dokonale vyšel. Gott ve skutečnosti nikdy Ameriku dobýt nechtěl a ani nemohl, o totálním debaklu se doposud nikdy nemluvilo. Zpěvák ale marketingově přímo mistrně využil pobyt v USA k dobytí Československa, což se mu také nakonec povedlo.