Můj kousek štěstí

Mlsejte po novém roce křížaly

Sušené ovoce je sladší než leckterý zákusek, je zdravější a zabalené v hezkém pytlíčku může být i skvělým dárkem. Navíc vám pomohou zbavit se přes svátky nabraných kil.

Jablka či hrušky nakrájíme na čtvrtky nebo plátky.Pokud vám nevadí, že výsledný produkt bude mít tmavou barvu, nemusíte už nic dalšího podnikat. Pokud ale chcete, aby křížaly měly krásnou světlou barvu, dejte nakrájené ovoce nejprve na minutu do vody s octem či citronem, aby ovoce nezhnědlo.

Výborné projímadlo

Křížaly fungují jako přírodní projímadlo. Proto ho přihoďte s sebou na cesty, kdy dlouho sedíte v autě a střeva nemohou fungovat tak, jak by měla. Pořádně je ale vždy rozkousejte, protože ve střevech nabobtnají.Můžete je sušit v troubě, sušičce nebo na kamnech či dokonce na radiátorech. Základní pravidlo zní, že nesmíte nic uspěchat. Sušte ovoce pomalu, teplota vyšší než 85 °C by zničila vitamíny a vůni. Jablka i hrušky usušíte za deset hodin.K chuti vám v zimě přijdou i sušené švestky, meruňky, exotické ovoce nebo dokonce rajčata.

Jak je skladovat?

Křížaly je ideální uchovávat v uzavřených dózách na suchém, tmavém a chladném místě, kde jsou zabráněny před vzduchem a vlhkostí.Teplota by neměla přesáhnout 15°C. Dodržíme-li tyto podmínky, měly by nám křížaly vydržet až 2 roky. Důležitá je pravidelná kontrola, proto občas sklenicemi zatřepeme, abychom zjistili, zda plody nenavlhly.Křížaly mají více cukru než ovoce v čerstvé podobě, jelikož při dehydrataci přichází ovoce až o 7/8 obsažené vody. Jsou tedy značně kalorické! Stejně jako ovoce čerstvé je i to sušené bohaté na vitaminy A, B1, B3, B6, B5 a minerály vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, měď a mangan.Při sušení však křížaly ztrácí vitamín C. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden