Modravé plody trnky jsou nabité vitaminy

Na podzim byste se měli podél lesů a strání poohlédnout po keři trnky obecné. Její plody totiž nejsou jen oblíbenou potravou ptáčků. Díky vysokému obsahu tříslovin a vitaminů C, A a E se skvěle uplatní i v domácí lékárně.

Keře trnky obecné upoutají vaši pozornost už na jaře, kdy začínají kvést. Vypadají jako zasněžené a jsou skutečně k nepřehlédnutí. Na podzim jsou zase obsypané kulatými modrými trpkými plody. Pro léčivé účely můžete využít prakticky celou rostlinu.

Celá rostlina je léčivá

Listy pomáhají při ledvinových potížích. Květy trnky působí diureticky, tedy při potížích s močením. Pokud se tedy na jaře trápíte s nastydlými či oslabenými ledvinami, stačí zalít 2 lžičky listů šálkem vroucí vody a nechat 15 minut louhovat.

Čaj pak pijte 2× denně po dobu 4 týdnů. Odvar z usušených květů poté při pití 2 až 3 šálků denně slouží jako prostředek na čištění krve. Nyní ale máme podzim, a tak se zaměříme na plody trnky. I ty totiž mají spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví.

Vyzkoušejte trnkové víno

Posilují organismus, povzbuzují trávení, pomáhají při křečích, zvracení a průjmu. Snižují krevní tlak a čistí krev. Pro trnky je typická trpká chuť, u řady receptů je proto dobré si výsledný produkt dostatečně osladit.

Vyzkoušet můžete například víno, které je vhodné při celkové slabosti. Dejte do lahve 2 šálky nasekaných trnkových plodů, ½ lžičky skořice, 6 tlučených hřebíčků, 4 tlučené badyány a zalijte směs 1 l kvalitního červeného vína.

Na klidném místě nechte 14 dní louhovat, ale denně protřepávejte. Pak sceďte do skleněné lahve, uchovávejte v lednici a užívejte 1 štamprli denně.

Trnkový čaj posiluje ledviny

Kdykoli si také můžete připravit čaj z trnkových listů, který je vhodný zejména při oslabených ledvinách. Budete potřebovat jen 2 lžičky nasekaných listů trnky a 200 ml vroucí vody.

Listy zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat, poté přeceďte a můžete popíjet. Pijte 2× denně 1 šálek po dobu 4 týdnů.

reklama
reklama

Komentáře