Můj kousek štěstí

Možná už to na vás leze taky

Co jsme to vlastně chtěli... Jo! Alzheimer.

Paměť už vám tolik neslouží a obáváte se, že by to mohl být alzheimer? Poradíme vám, jak to zjistit a co se s tím dá dělat.

Zákeřnost Alzheimerovy nemoci spočívá v tom, že se rozvíjí postupně během několika až desítek let, a to nenápadně. Počáteční příznaky tak snadno přehlédneme.

Plíživý nástup

Přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby dosud není známá. Ví se ale, že mezi rizikové faktory patří zejména věk, dále rodinná zátěž a pohlaví – postihuje častěji ženy. Člověk nejprve začne zapomínat jména, naplánované schůzky nebo některé věci opakuje několikrát, protože zapomněl, že je už dříve řekl.

Později nemoc začne ovlivňovat každodenní činnosti a v plně rozvinutém stadiu už jsou problémem i základní činnosti, jako je třeba oblékání nebo hygiena. Přidat se mohou poruchy řeči a komunikace, koordinace pohybů, časová a místní dezorientace.

Lidé s Alzheimerovou chorobou se mohou ztratit i kousek od domova, aniž by věděli, kde přesně jsou, a jak se dostat zpátky domů. A takhle přece skončit nechceme.

Otestujte se

Neznamená to ovšem, že když si občas nemůžete na něco vzpomenout nebo zapomenete někam přijít, že už jde o počínající nemoc. To se může stát v dnešní hektické době úplně každému. Jak tedy poznat, že jsme alzheimerem ohroženi?

Jestliže máte podezření, že můžete vy nebo někdo blízký trpět Alzheimerovou chorobou, otestujte sami sebe nebo jeho. Zkuste zpaměti odečítat číslo sedm od stovky v několika krocích po sobě, tedy 100 − 7 = 93, 93 − 7 = 86, 86 − 7 = 79, 79 − 7 = 72, atd. Zdravý člověk by měl zcela bez problémů zvládnout alespoň 2– 3 kroky.

Druhý test je – tedy pro zdravého člověka – jednodušší. Do prázdného kruhu zakreslete pomocí hodinových ručiček určitý čas, např. 11 hodin a 10 minut. Člověk trpící alzheimerem ani tohle nedokáže.

Včasná diagnostika je naprosto zásadní

Pokud máte na toto onemocnění podezření, měli byste jako první krok navštívit svého praktického lékaře a se svými obavami se mu svěřit. Ten udělá základní vyšetření a na základě výsledků rozhodne, zda bude zapotřebí navštívit specialistu, který pak provede komplexnější testy.

Spánek a pohoda

Ke snížení rizika propuknutí nemoci můžete sami udělat opatření. Základem je zdravý životní styl – vyvážený jídelníček, kvalitní spánek, pohyb i duševní pohoda. Nenechte svůj mozek zlenivět a nabízejte mu stále nové aktivity, které pomáhají tvorbě nových mozkových buněk a upevňování nervových spojení.

Ať už se jedná o nový koníček, učení se cizímu jazyku, luštění křížovek či sudoku, každá aktivita je dobrá. Střídejte je, aby si mozek „nezvykl“. Přidat můžete také doplňky stravy se složkami podporujícími fungování nervového systému a paměť.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden